Zapojte se
Loading


Videa s rozvojovou tématikou

Chudoba

Proč chudoba? 

Proč chudoba? (Why Poverty?) je cross mediální projekt koordinovaný Evropskou vysílací unií (EBU), který chce s pomocí veřejnoprávních médií hledat odpověď na otázku, proč ve 21. století žije stále jedna miliarda lidí v chudobě. Páteří celé kampaně je 8 hodinových dokumentárních filmů a 30 krátkých snímků, mezi jejichž hlavní témata patří potravinová potravinová bezpečnost, vzdělávání, rovnost pohlaví, podmínky, za jakých se rodí děti, korupce, změny klimatu, efektivita globální pomoci, dopady nemocí a válek.

Všechny dokumenty cyklu jsou k dispozici ke zhlédnutí zde.

Některé z krátkých filmů s českými titulky naleznete zde.

 

Josette Sheeran: Okamžitě zastavit hladovění

Josette Sheeran, vedoucí Světového potravinového programu OSN, hovoří o tom, proč ve světě, kde je dost jídla pro všechny, lidé stále hladovějí, stále umírají hlady a stále používají jídlo jako válečnou zbraň. Její vize je následující: "Jídlo je tématem, které nemůže vyřešit jednotlivec. Musíme se zapojit všichni."

 

 

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Tristram Stuart: Skandál o globálním plýtvání jídlem

Západní země vyhodí téměř polovinu svých potravin. Ne proto, že jsou nepoživatelné, ale protože nevypadají přitažlivě. Tristram Stuart rozebírá šokující údaje o plýtvání jídlem a vyzývá k odpovědnějšímu využívání globálních zdrojů.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Hans Rosling odkrývá nový pohled na chudobu

Vědec Hans Rosling používá své senzační nástroje pro práci s daty, aby ukázal, jak se státy vymaňují z chudoby. Předvádí Dolarovou Ulici, která srovnává domácnosti s rozličnou úrovní příjmů po celém světě. A nakonec udělá něco skutečně udivujícího.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Jacqueline Novogratz o úniku z chudoby

Jacqueline Novogratz vypráví dojemný příběh o setkání v nairobském slumu s Jane, bývalou prostitutkou, jejíž sny o úniku z chudoby, kariéře lékařky a sňatku byly naplněny nečekaným způsobem.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Lisa Kristine: Fotografie nesoucí svědectví novodobého otroctví

Poslední dva roky cestovala fotografka Lisa Kristine po světě a dokumentovala neúnosně tvrdou realitu novodobého otroctví. Sdílí nezapomenutelně krásné fotky -- horníků v Kongu, cihlářů v Nepálu -- a vrhá světlo na těžký úděl 27 milionů lidí zotročených po celém světě.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Vzdělání

Dokumentární cyklus Hurá škola! v České televizi

Všechny díly najdete v archivu zde.

Shukla Bose: Výuka jednoho dítěte po druhém

Vzdělávání chudých je více než jen hra čísel, říká Shukla Bose. Vypráví příběh její průkopnické humanitární nadace Parikrma, která přináší naději do Indických slumů tím, že přehlíží zastrašující statistiky a soustředí se na individuální zacházení s každým dítětem.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Shabana Basij-Rasikh: Najděte odvahu vzdělávat afghánské dívky 

Představte si zemi, kde se dívky musí do školy potajmu krást, protože pokud je chytí při učení, budou čelit smrtelným následkům. Tak vypadal Afghánistán pod nadvládou Talibanu a stopy tohoto nebezpečí jsou stále patrné. Dvaadvacetiletá Shabana Basij-Rasikh v Afghánistánu provozuje dívčí školu. Oslavuje rozhodnutí rodin, které měly sílu poslat své dcery do školy, a vypráví příběh statečného otce, který se postavil výhružkám místních

 

Toto video s českými titulky naleznete zde 

Charles Leadbeater: Inovace ve vzdělávání ve slumech

Charles Leadbeater jel hledat zcela nové formy vzdělávání a našel je ve slumech Ria a Kibery, kde nacházejí nové způsoby vzdělávání některé z těch nejchudších dětí planety. A jak říká Leadbeater, tento nový, převratný druh školy je tím, čím by se měly stát všechny školy.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Bunker Roy: Lekce od bosého hnutí

V Radžastánu, v Indii, učí v neobyčejné škole vesnické ženy a muže -- mnoho z nich negramotných -- stát se solárními inženýry, řemeslníky a lékaři v jejich vlastních vesnicích. Škola se jmenuje Bosá univerzita a její zakladatel, Bunker Roy, vysvětluje, jak funguje.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Dětští vojáci 

Uganda's Silent War

Dokumentární film BIR (Bureau for International Reporting), který se zaměřuje na vliv zatykačů vydaných Mezinárodním trestním soudem na občanskou válku a mírové procesy v severní Ugandě.

 

Zdraví 

Boghuma Kabisen Titanji: Otázky etiky v HIV výzkumech

Je to až příliš obyčejný příběh: po účasti v klinické studii HIV zůstane žena v subsaharské Africe bez prostředků na zaplacení autobusové jízdenky na zdravotní kliniku, natož aby si mohla dovolit léky, které ji pomůžou se její nemocí. Boghuma Kabisen Titanji se ptá: Jak mohou vědci hledat lék tak, aby se ujistili, že nevyužívají ty nejvíce postižené pandemií?

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Situace v rozvojových zemích

Eleni Gabre-Madhin o etiopské ekonomice

Ekonomka Eleni Gabre-Madhin prezentuje svoji vizi: založit v Etiopii komoditní trh. Její plán by vytvořil bohatství, minimalizoval riziko pro farmáře a vytvořil by z největšího příjemce potravinové pomoci regionální spižírnu.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Joseph Lekuton a podobenství o Keni

Joseph Lekuton, poslanec keňského parlamentu, začíná s příběhem svého neobyčejného vzdělání a posléze nabízí podobenství, jak podpořit africký růst. Jeho poselství naděje nikdy nemohlo být aktuálnější.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Andrew Mwenda o Africe z jiného úhlu

V této provokativní přednášce nás novinář Andrew Mwenda žádá, abychom přehodnotili "Africkou otázku" -- abychom za mediálními přiběhy chudoby, občanských válek a bezmocnosti dokázali vidět příležitost k vytvoření bohatství a štěstí v celém kontinentu.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Chimamanda Adichie: Nebezpečí jediného příběhu

Naše životy, naše kultury, sestávají z mnoha překrývajících se příběhů. Spisovatelka Chimamanda Adichie vypráví příběh o tom, jak nalezla svůj autentický kulturní hlas - a varuje nás, že pokud nasloucháme pouze jedinému příběhu o jiném člověku či zemi, vystavujeme se riziku zásadního neporozumění.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Politika a obchod

Ngozi Okonjo-Iweala: Pomoc versus obchod

Ngozi Okonjo-Iweala, bývalá nigerejská ministryně financí, shrnuje čtyři dny intenzivní diskuze na téma pomoc versus obchod na závěr konference TEDGlobal2007 a sdílí s námi svůj osobní příběh, který vysvětluje, proč je tomuto tématu tak oddaná.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Mikropůjčky

Většina lidí si myslí, že mikrofinancování je systém půjček neziskových organizací pro ty, kteří jsou ignorováni oficiálními finančními institucemi. Koncept mikropůjček proslavila Grameen Bank a její zakladatel - nositel Nobelovy ceny Muhammad Yunus. Mikrofinancování je však také rostoucím průmyslem v rozvojovém světě, který může čelit mnoha problémům. 

 

 

Yasheng Huang: Brání demokracie ekonomickému růstu?

Ekonom Yasheng Huang srovnává Čínu s Indií a ptá se, jak čínský autoritářský režim přispěl k jejímu ohromujícímu ekonomickému růstu. To vede k zásadní otázce: Drží demokracie Indii při zemi? Huangova odpověď vás může překvapit.

 

Toto video s českými titulky naleznete zde

Životní prostředí 

Home (trailer)

Home je dokumentárním projektem o Zemi, který kromě přírodních krás a harmonie představuje také konkrétní pohled na problémy, kterým musí naše planeta čelit: globální oteplování, kácení deštných pralesů, ztráta biodiverzity a ubývání přírodních zdrojů, ale na druhou stranu i pozitivní vývoj, jako je vzrůstající demokracie, růst našich příjmů a životního standardu, rozvoj vzdělání

 

 

 

 

 

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM

Děkujeme, že se zajímáte o rozvojovou spolupráci a globální témata. Aktuální informace naleznete na www.clovekvtisni.cz