Zapojte se
Loading


Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou

Společně s Africkým informačním portálem pořádáme každý měsíc v Langhans - Centru Člověka v tísni setkání pro milovníky Afriky z řad široké veřejnosti. Přijďte se něco dovědět o bohaté historii a současnosti česko-afrických vztahů, o českých rozvojových projektech v Africe nebo o aktuálních tématech.

Proč akce pořádáme? Texty a reportáže na africká politická, společenská, ekonomická a jiná „necestovatelská“ témata se v českých médiích objevují jen velice zřídka a často mají povahu zajímavostí, kuriozit či šokujících zpráv. Obraz Afriky je tímto značně deformován. Ve společnosti tak převládá představa, že se nás problémy na opačné polokouli příliš netýkají.

Vstup je volný.

PROGRAM

1. června

Promítání filmu Běh na dlouhou trať

Každoročně se předních evropských maratonů účastní špičkoví atleti z celého světa. Mnoho hvězd z chudých zemí Afriky ale neběhá kvůli sportovnímu úspěchu či slávě, závody pro ně představují jedinou šanci na lepší život. Vizuálně poutavý dokument přináší příběhy běžců z Keni, kteří se snaží vymanit z chudoby účastí na štědře dotovaných závodech v Evropě – a stávají se tak de facto dočasnými pracovními migranty. Pomoc na cestě za svým snem hledají důvěřivě u německého manažera Volkera, lovícího v neutěšených afrických městech talentované běžce a běžkyně. Ti mají jemu a jeho manželce vydělat spousty peněz. Ne vždy to však vyjde.

Promítáme v původním znění – s anglickými titulky.

Více zde.

************************************

4. května

Kdo dělá dobro v Africe

Chcete jet pomáhat do Afriky? Přijďte si povídat o tom, kdo jsou vlastně rozvojoví a humanitární pracovníci a co je náplní jejich práce. Jakou musí mít kvalifikaci? Stačí nadšení a dobré srdce? Jaké mají motivace odjet pracovat do chudých a nestabilních zemí? Neberou „expati“ práci Afričanům? A má smysl vydat se do Afriky jako dobrovolník jen na několik týdnů?

Hosté:

 • Hana Vitnerová, koordinátorka afrických programů Člověka v tísni
 • Ludmila Böhmová, spoluzakladatelka organizace SIRIRI
 • Monika Nová, odborná asistentka na Univerzitě Karlově a spoluzakladatelka neziskovky Shalom for Uganda

  Moderuje Míla Janišová z Nadace OSF Praha.

Více zde.

************************************

6. dubna

Čínský drak v Africe

Čína se v Africe během posledních dvou desetiletí stala významným geopolitickým hráčem, ovšem pohledy na její působení se různí. Kontroverzní, neokoloniální, vykořisťovatelské, neefektivní - tak bývají čínské investice a rozvojová pomoc nejčastěji charakterizovány. Její vliv v Africe i nadále stoupá, v prosinci 2015 čínský prezident Xi Jinping odsouhlasil balíček půjček a rozvojové pomoci africkým státům v hodnotě závratných 60 miliard dolarů.

Je Čína za svoje investiční a rozvojové aktivity v Africe oprávněně kritizována? Jaké projekty financuje? Jak vnímá čínská vláda svoje africké partnery? Jsou vůbec čínské investice v Africe vítány?

HOSTÉ:

 • Alice Rezková, Asociace pro mezinárodní otázky
 • Václav Kopecký, Asociace pro mezinárodní otázky
 • Martin Kříž, sinolog

6. dubna, 18:00 / Langhans - Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.

************************************

5. ledna

DR Kongo: Srdce Afriky po několika infarktech

Demokratická republika Kongo, bývalá belgická kolonie, patří k africkým zemím, které mají nejbližší vztahy s Českou republikou. Československý konzulát byl v Leopoldville (dnešní Kinshase) založen už v roce 1929). 

V neposlední řadě tu působí česká organizace Člověk v tísni. Kongo se totiž i přes své obrovské přírodní bohatství dlouhodobě řadí mezi státy s nejvyšším počtem lidí žijících pod hranicí chudoby. Stále se vzpamatovává z nejhoršího konfliktu od 2. světové války, který si vyžádal na 6 milionů obětí. Sice oficiálně skončil v roce 2003, země ale rozhodně není stabilizovaná. Aktuálně Kongo žije nevyhlášenými prezidentskými volbami a protesty proti prezidentu Kabilovi. 

Kongo se zdá být učebnicovým příkladem tragických dějin Afriky – jejím bijícím srdcem, co prodělává jeden infarkt za druhým. Blýská se mu na lepší časy?

HOSTÉ:
Tomáš Chvojka, bývalý pracovník OSN 
Karolína Šklebená, vedoucí mise Člověk v tísni 
Moderuje Radek Horký.

Více zde.

************************************

4. prosince

Etiopie na rozcestí

Etiopie je zemí, s níž pojí Českou republiku (vč. Československa) na africké poměry dlouhé a bohaté vztahy. V hlavním městě Addis Abebě je stále české velvyslanectví, je prioritní zemí české zahraniční rozvojové spolupráce a čím dál častěji ji zejména pro její historii a přírodní krásy navštěvují čeští turisté. Etiopie je také jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik nejen v Africe, i z toho důvodu se po ní v posledních letech poohlížejí české firmy. Zároveň ji však sužuje řada problémů: nedávno byl např. vyhlášen výjimečný stav, na denním pořádku jsou střety demonstrantů s policií a při protivládních protestech v posledních týdnech zemřely desítky lidí. Kam směřuje tato země Afrického rohu a jaká ji čeká budoucnost?

HOSTÉ:

 • Jan Záhořík, afrikanista a historik
 • Petra Vránová, zástupkyně ředitele Rozvojové a humanitární sekce Člověka v tísni
 • Alemayehu Kumsa, etnolog a afrikanista

Více zde.

************************************

3. listopadu 18:00

Dávat, nebo nedávat?

Rozvojové projekty v Africe mají spoustu podob a ne vždy skutečně pomáhají. Na čem záleží jejich úspěšnost a podle čeho se dá posuzovat? Je lepší stavět latríny nebo rozdávat jízdní kola? Lze chudým lidem předávat know-how? A jak vlastně Afričané vnímají pomoc z Evropy? To a mnohé další se dozvíte na debatě o rozvojové spolupráci.

Hosté:

 • Jan Mrkvička, ředitel Rozvojové a humanitární sekce Člověka v tísni
 • Roman Posolda, ředitel organizace Kola pro Afriku
 • Michal Kaplan, ředitel České rozvojové agentury
 • Ondřej Horký-Hlucháň, zástupce ředitele pro výzkum na Ústavu mezinárodních vztahů

Více zde.

************************************

6. října 18:00

Jak poznat Afriku netradičním způsobem?

Cestování Afrikou nemusí znamenat jen safari, resorty na pláži, cestovní kanceláře, průvodce či džípy 4x4. Jsou i tací, kteří Afriku projeli na kole nebo na motorce, prošli pěšky či prostopovali. Umožňuje takový způsob cestování poznat země a jejich obyvatele lépe než "tradiční" cestování? Co všechno obnáší a vyžaduje velkou dávku odvahy?

Těšit se můžete na zajímavé hosty, zážitky a zkušenosti z jejich cest a příjemnou atmosféru.

Odkaz na fb událost zde

************************************

1. září 18:00

Africký pub kvíz

Máte rádi Afriku? Znáte její reálie? Pamatujete si ještě ze zeměpisu hlavní města afrických států? Víte například, kde leží město Ouagadougou?

A odkud je Mireček z „Básníků“? Kolik žije v Africe kriticky ohrožených goril horských? Do kterých zemí posílá česká vláda peníze na rozvojové projekty? Přijďte změřit své „africké znalosti“ na první africký pub kvíz!

Skupiny o 3 - 5 lidech budou hádat otázky - 10 otázek a 5 kol. Na vítěze čeká nehynoucí sláva a hodnotné ceny (trička od Rozvojovky a africké artefakty).

Je třeba se předem registrovat – své týmy zapisujte zdeMaximální počet týmů je 10.

Nenechte si ujít možnost setkat se s milovníky Afriky, dozvědět se nové informace a pobavit se nad sklenkou dobrého vína.

Vstup je volný.

************************************

4. srpna 18:00

Krvavé páté narozeniny Jižního Súdánu

V červenci si Jižní Súdán, nejmladší stát světa, připomínal pět let od svého vzniku. Namísto oslavy ale v hlavním městě Džuba opět vypukly boje a zemřelo asi 300 lidí. Zajistí v budoucnu politické síly stabilitu? Mohou se smířit etnika Dinků a Nuerů? Existují možnosti, jak dostat Jihosúdánce z kolotoče chudoby a válek?

Na úvod promítáme úspěšný dokumentární film Ve stínu minulosti z Jednoho světa 2016 (s anglickými titulky), následuje debata (v češtině).

Host:

Andrea Volfová, bývalá pracovnice mírové mise OSN v Jižním Súdánu

Debatu moderuje Tereza Hronová ze společnosti Člověk v tísni, která navštívila Jižní Súdán v prosinci 2015.

Více zde.

************************************

5. května, 19:00

Afrika a migrace: Přijdou do Česka uprchlíci z Eritrey?

Od 19:00 promítáme dokumentární film Zvuky mučení (Izrael, 2013, 60 min) z festivalu Jeden svět. Ukazuje, jak tisíce Eritrejců prchají před diktátorským režimem přes egyptský Sinaj do Izraele. Ve 20:00 následuje debata.

Kam utíkají afričtí běženci? Ze kterých zemí pochází nejvíce afrických uprchlíků? Jaké jsou příčiny migrace v Africe? Vyhání lidi z domu i změny klimatu? Zamíří v budoucnu Afričané i do České republiky?

Hosté:

Moderuje Tereza Kručinská z České televize.

Více zde.

*************************************

7.dubna, 18:00:

Česko a Afrika – od Emila Holuba po krizi současné afrikanistiky

Nezapomnělo se u nás na Afriku? Česká republika má bohatou historii česko-afrických vztahů, především diplomatických a ekonomických. Proč tedy dnes česká afrikanistika skomírá? A jsou dnešní česko-africké vztahy víc než jen rozvojová spolupráce a příležitostný prodej zbraní?

Hosté:

 • Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc (přední český afrikanista, pedagog FF UK
 • Mgr. Jaroslav Siro (diplomat, bývalý velvyslanec v Zimbabwe, JAR a Nigérii)     
 • Mgr. Jan Prouza Ph.D. (politolog, vedoucí Katedry politologie FF UHK)

Více zde.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM