Zapojte se
Loading


Výstava Voda nad zlato (A. Jungrová)

Foto: A.Jungrová

29.06.2011
Rozvojovka

Rozvojovka nabízí k zapůjčení výstavu fotografií Alžběty Jungrové Voda nad zlato. Forexové desky zdarma zašleme. Pokud máte zájem, kontaktujte koordinátorku projektu Cena vody na marie.hokrova@clovekvtisni.cz.
 
Fotografie zachycují aktuální problémy v Etiopii, jedné z nejchudších zemí světa. Každodenní realita je zde bezprostředně ovlivňovaná nedostatkem čisté pitné vody. V říjnu bude výstava instalována na Přírodovědecké fakultě v Olomouci a v listopadu a areálu VŠE v Praze. Vernisáž proběhla 10. června od 17 hodin ve Žlutých láznách. Plakát ZDE.

Víte, co se stane, když v Etiopii dlouho neprší? Nebo jak daleko musí Afričanky chodit pro vodu? I o tom je výstava VODA NAD ZLATO, která se koná v rámci kampaně Cena vody. Tu vede informační sekce společnosti Člověk v tísni Rozvojovka. Fotografie pořídila letos na jaře Alžběta Jungrová. „Byla to má druhá cesta do Etiopie, tentokrát v těsné spolupráci s Člověkem v tísni. Projeli jsme zemi až na hranice se Súdánem, kde je problém s nedostatkem vody nejhorší. Snímky ukazují smutnou etiopskou realitu,“ říká autorka fotografií. Foto: A.Jungrová
 
Součástí výstavy jsou i informační bannery o pěstování květin a bavlny v rozvojových zemích. Právě kvůli tomu totiž vysychá řada důležitých zdrojů pitné vody, např. jezero Naivasha v Keni. Kampaň CENA VODY zahájila ROZVOJOVKA, informační sekce společnosti Člověk v tísni, v roce 2010. Cílem je informovat českou veřejnost o globálních problémech s nedostatkem a špatnou kvalitou vody v rozvojových zemích. Záměrem je, aby se česká veřejnost mohla sama aktivně zapojit do řešení těchto problémů a pochopila je v souvislostech. Pomoci se totiž dá nejen formou přímé finanční podpory rozvojových projektů, ale také nepřímo změnou svého spotřebitelského chování či zapojením se do veřejné debaty.
 
Každých 20 sekund zemře na světě jedno dítě na nemoci spojené s nedostatkem čisté vody - za rok celkem 1,8 milionů dětí ve věku do pěti let. 900 milionů obyvatel planety nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Ročně zemřou 2,2, milionů lidí na průjmová onemocnění způsobená špinavou vodou. To je více než na malárii nebo AIDS. Voda je bezesporu jedním z nejcennějších zdrojů planety nezbytných pro lidský život. Přístup ke kvalitní pitné vodě je základním lidským právem a je základním předpokladem udržitelného rozvoje a odstranění chudoby. Přesto její zdroje nenávratně mizí, a to také kvůli spotřebitelskému chování obyvatel vyspělého světa a postupné klimatické změně způsobené skleníkovými plyny. (více na www.rozvojovka.cz) Foto: A.Jungrová
 
Na vernisáži společnost Člověk v tísni také zahájí kampaň STOP DĚTSKÉ PRÁCI. Její součástí bude i prodej triček z organické bavlny a s certifikátem Fairwear Foundation.Ten mimo jiné zaručuje, že trička nevyráběly děti. (více na www.stopdetskepraci.cz)
 
Alžběta Jungrová
Zájem o životní osudy lidí přivedl fotografku Alžbětu Jungrovou k žánru dokumentu a reportáže. Za netradičními tématy cestuje po celém světě. Brodila se největší skládkou odpadu v Kambodži, ropným bahnem na vrakovišti tankerů v bangladéšském Chittagongu, fotila ozbrojené děti a civilisty v pásmu Gazy, narkomany na afghánsko-pákistánské hranici nebo trávila dny s indiány kmene Nukak Maku v kolumbijské džungli. Na přehlídce Czech Press Photo v  roce 2008 získala za reportáž o drogách na pákistánsko-afgánských hranicích čestné uznání a za sérii snímků o dětech pracujících v cihelně v pákistánském Péšáváru cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Stejnou cenu obdržela i v roce 2009 za sérii fotografií z barmského uprchlického tábora v Bangladéši.
 
Kontakt - Rozvojovka:
Marie Hokrová, koordinátorka kampaně Voda a sanitace
T: 226 200 443, 777 787 376
 


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM

Děkujeme, že se zajímáte o rozvojovou spolupráci a globální témata. Aktuální informace naleznete na www.clovekvtisni.cz