Zapojte se
Loading


Festival Rock for People: vyšší investice do kapel i ekologického programu

21.06.2010

Region: Regionálně nezařazené

Praha 18. 6. 2010 – Rekordní hodnota skupin na programu, dvojnásobné náklady do ekologického programu. Nezadržitelně blížící se festival Rock for People (3. – 6. 7. Ve Festivalparku v Hradci Králové) zkrátka posouvá limity hned v několika kategoriích najednou. Co znamená ekologický program? Pivo v biokelímcích, jídlo v bioobalech, více Green-pointů, důsledná recyklace či celé „Zelené městečko“. Organizátoři jsou si dobře vědomi toho, že festival a s ním spojená koncentrace desítek tisíc lidí na jednom místě je nezanedbatelnou zátěží pro životní prostředí a proto se snaží každý rok posunout Rock for People směrem k trvalé udržitelnosti.

 

Produkce festivalových tiskovin na recyklovaný papír není jediným prvenstvím Rock for People. „V minulosti jsme jako první festival v České republice zavedli systém vratných pivních kelímků, který po nás poté převzaly téměř všechny ostatní letní festivaly. Loni jsme spustili program separace plastů, papíru a hliníku, který se setkal s velkou odezvou návštěvníků. Doufám, že i letos se nám ve spolupráci s návštěvníky podaří opět o něco více redukovat zatížení, které náš festival životnímu prostředí přináší,“ říká Štěpán Suchochleb, koordinátor ekologického programu Rock for People.

 
Generálními partnery letního Rock for People jsou Česká spořitelna a T-Mobile pod značkou t-music. Hlavním partnerem je Staropramen. Hlavním mediálním partnerem je Evropa 2, mediálními partnery deníky MF Dnes a Metro, televize COOL, časopis Rock & Pop a Centrum Holdings. Více na www.rockforpeople.cz.

Systém separovaného sběru a následné recyklace je založen na síti sběrných míst, Green-pointů, jejichž počet byl letos oproti loňským 30 navýšen na padesátku. Na každém Green-pointu budou samostatné velké koše na plasty, papír a hliník, a letos budou na ty z nich, které leží vně samotného areálu, umístěny i koše na sklo. Všechna sběrná místa budou během festivalu důsledně monitorována a průběžně vyprazdňována – jejich obsah bude svážen do třídící linky v zázemí festivalu, kde se obsah košů přetřídí a poté umístí do velkokapacitních kontejnerů. Obsah kontejnerů bude poté prostřednictvím společnosti Marius Pedersen předán k recyklaci.
 
Celý systém třídění má na starosti samostatný tým 75 lidí, kteří pracují nepřetržitě v 3směnném provozu. Letos přibyla v zázemí zbrusu nová třídící linka s dopravníkovým pásem a zvětšenou kapacitou, jíž projde doslova veškerý odpad generovaný festivalem Rock for People. Za zmínku stojí i to, že při svážení odpadů ze sběrných míst na třídící linku využívá sběrný tým vozidla na elektrický pohon, čímž redukuje emise CO2.
 
Dalším významným krokem k ekologické udržitelnosti festivalu je snaha v maximální možné míře využívat při prodeji nápojů a občerstvení biologicky odbouratelné obaly. Tyto obaly jsou plně kompostovatelné a z hlediska zatížení životního prostředí nesrovnatelné s klasickými plastovými obaly. Pro návštěvníky se jejich použitím nic nemění – vypadají stejně jako klasické plastové talíře, kelímky nebo příbory. Všechny bioobaly na festivalu jsou zálohované, návštěvníci je mohou odevzdávat ve výkupním stánku společnosti Bioplaneta a lidé z Bioplanety pak bioobaly společně se zbytky jídla zlikvidují v kompostárně.

A pozor, bioobaly se netýkají pouze jídla. Díky vstřícnému přístupu společnosti Staropramen, hlavnímu partnerovi Rock for People, čeká festival i samotné návštěvníky významná premiéra: poprvé v historii RfP se bude pivo čepovat výhradně do biologicky odbouratelných kelímků!
 
Nejen ekologicky zaměření návštěvníci festivalu by si rozhodně neměli nechat ujít novinku letošního Rock for People – tzv. Zelené městečko. Jeho součástí je například malé pódium, kde vystoupí 100% ekologická americká skupina The Ginger Ninjas. Tito nadšenci cestují po Evropě na kolech, vše si vezou s sebou včetně nástrojové aparatury a vlastního PA systému, který pohánějí elektřinou vyrobenou šlapáním.
 
Mezi více než dvěma desítkami neziskových organizací, které budou hlavními obyvateli Zeleného městečka, se objeví například Amnesty International, Člověk v tísni, Adra či Drop IN. Organizace Arnika připravila pro návštěvníky workshop na téma Člověk a voda, hnutí Duha chystá rozličné projekce, přednášky a workshopy, Greenpeace představí možnosti využití solárních panelů, což si budou moci zájemci vyzkoušet osobně například při nabití mobilu. Mládež Českého červeného kříže umožní vyzkoušet si na vlastní kůži jaké to je být na vozíčku, návštěvníci budou moci na chvíli okusit život nevidomých při překonávání speciální opičí dráhy, připravena je výstava Jana Šibíka i konzultace s odborníky.
 
K ekologickému programu se hlásí rovněž generální partneři festivalu, Česká spořitelna a T-Mobile. Ten nabídne například ekologické nabíječky, koše na tříděný odpad a možnost v t-music zone odevzdat starý mobilní telefon k recyklaci. Zákazníci T-Mobile pomohou nejen přírodě, ale jako odměnu dostanou navíc dobíjecí kupón v hodnotě 100 korun. Za každý takový mobil poputuje 10 Kč na projekt záchrany goril v Africe.
 
Více informací zde.

Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM

Děkujeme, že se zajímáte o rozvojovou spolupráci a globální témata. Aktuální informace naleznete na www.clovekvtisni.cz