Zapojte se
Loading


Konflikt v konžském Kasai: masové hroby, zmizelá těla a duchové

Foto: Tereza Hronová

01.12.2017
Irin News, Rozvojovka 3/2017

Nepokoje kolem prezidentských voleb rozdmýchaly v regionu Kasai konflikt, který si zatím vyžádal tisíce obětí. Přes milion lidí uteklo ze svých domovů

Hromady země zarostlé kopřivami a trávou ukrývají masové hroby v Kananze, hlavním městě regionu Kasai v DR Kongo. Děti se po nich bez povšimnutí procházejí bosýma nohama, občas se sem zakutálí míč z vedlejšího hřiště. Nikdo neví, kolik těl je zde pohřbeno - pouze konžští vojáci,  kteří jsou podle mnohých za zabíjení zodpovědní. Do města vtrhli v březnu, když hledali členy milice Kamuina Nsapu. Zanechali za sebou stopy destrukce viditelné i o měsíce později: spálené chýše, kosti již pokryté prachem, zakrvavěné zdi. Kapinga Catheline (42) brzy ráno utekla do lesa, když uslyšela palbu. Vrátila se o tři týdny později, její bratr a neteř zmizeli. „Nikdy jsem nenašla jejich těla, pouze krev,“ říká Catheline. Tento masový hrob je 1 z 87, které zmapovala OSN v kdysi stabilním a nyní válkou rozpolceném regionu Kasai. Za poslední rok zde zemřelo přes 3000 lidí a 1,4 milionu Konžanů bylo vnitřně přesídleno (z toho 33 000 uteklo do severní Angoly).

Kabila u moci

Skupina Kamuina Nsapu se objevila v roce 2016, když se lékař Jean-Prince Mpandi vrátil z Johannesburgu do Kasai, aby si nárokoval titul tradičního vůdce klanu Bajila Kasanga v jedné z městských čtvrtí. Rozdělení lokální vlády tu způsobuje problémy dlouhodobě. S nadcházejícími volbami vláda v Kinshase vydala neformální doporučení preferovat vedoucí lokálních úřadů, kteří jsou nakloněni prezidentu Kabilovi. Přestože byl Mpandi (otevřený kritik vlády) zvolen podle zvykového práva, byl nakonec autoritami odmítnut a nahrazen jeho starším bratrem Tshiambi Ntendou, členem vládnoucí strany PPRD. Kasai je ovšem dlouhodobě opoziční baštou, a zároveň jedním z nejchudších regionů Konga. Střídání vlády se zde ukázalo jako nebezpečný krok.

Poté, co byl Mpandiho dům vyrabován, jeho žena sexuálně obtěžována a musel čelit dalším útokům, začal volat po lidové vzpouře pod jménem Kamuina Nsapu. Jeho následovníci začali útočit na ozbrojené složky státu a ničili symboly státní autority. Jako odpověď vyslala vláda minulý rok vojáky a Mpandi byl během zátahu zabit. Co začalo jako malý lokální konflikt v jedné  z městských čtvrtí, se rozšířilo do celého města a zasáhlo už pět kasaiských provincií.

V Kananze je lídrem hnutí Kamuina Nsapu (blízký příbuzný Mpandiho) André Kabumbu, rovněž znám pod jménem Khadafi. Vypadá chatrně, má propadlý obličej a nosí o několik čísel větší šedou bundu. Tvrdí, že mu je 78 let. Co jeho a další členy skupiny motivuje? Kabumba uvádí několik lokálních problémů – nedostatek pracovních příležitostí, špatná infrastruktura a to, že na vlastní oči viděl zabití Mpandi. „Pokud by nebyl u moci prezident Kabila, nic z tohoto by se nestalo. Kabila musí odejít,“ dodává lídr. Skupina se tak postupně od kritiky lokálních problémů dostala ke kritice národních poměrů a začala otevřeně podporovat opozici. I když se situace v hlavním městě uklidnila a skupině se podařilo po několika jednáních dojít k smíru, tak v provinciích boje pokračují. Kabumba již nemá situaci pod kontrolou a přestože  nabádá k míru, tak násilnosti nepřestávají.

Vyvolávání duchů

Na dvorku před velkým domem v Kananze stojí Kayemba Ntumba, bojovník Kamuiny Nsapu, se zavřenýma očima a skloněnou hlavou. V rukou drží hůlku a kolem hlavy má omotanou tenkou pásku. Jednou se Kayamba ocitl sám obklopen vojáky, kteří měli automatické zbraně. Ovšem nebál se. Sebral veškerou svou moc, ukázal holí na vojáky a ti se začali zabíjet navzájem.

Kouzla a mystika jsou pro tuhle skupinu klíčové. Posílá tisíce dětí do bojů bez jakékoli průpravy a zbraní. Podle Sidikou, šéfa mírové mise OSN v DR Kongo, míra verbování dětí v Kasai nebyla nikdy tak vysoká jako nyní. Během iniciačního rituálu jsou prý budoucí bojovníci obdařeni speciálními schopnostmi. „Vyvolávají se duchové našich předků, kteří nám pomohou porazit naše nepřátele,“ vysvětluje Kayamba. Průběh se ovšem liší, někdy se pije alkohol či lidská krev, obětovává se slepice a tetuje popelem. Smrt bojovníků se tají. Některé masové hroby byly vykopány členy Kamuina Nsapu a rodinám se pouze řeklo, že jejich příbuzní „odletěli“. 

Kouzla sice dodají dětem odvahu bojovat, ale trpí stejně. „Bylo mi řečeno, že dostanu kreditní kartu, plat a peníze na školné. Ale nic mi nedali,“ svěřuje se nervózně dvanáctiletý chlapec. Chtěl odejít a stát se „dobrým mužem jako doktor nebo automechanik“, ale když vládní vojáci zabili jeho rodiče, neměl kam. „Nyní musím zůstat a počkat, dokud mě neodmění,“ říká.

Vzestup Bana Mura

Během posledních měsíců kasaiský konflikt rozdmýchává další etnické nepokoje, které jsou dále přiživovány snahou o získání přístupu k diamantovým dolům na západě od Kanangy. Vznikla nová milice Bana Mura, aby zabránila vstupu do dolů hnutí Kamuina Nsapu. Obě skupiny páchají násilí na místním obyvatelstvu, které tak zůstává jejich rukojmím. Děti, těhotné ženy, staří – nikdo není ušetřen. Vláda navíc začala milice podporovat v boji proti povstalcům.

Se slábnutím centrální vlády hrozba povstaleckých skupin narůstá. Roztržek mezi vládou a tradičními autoritami jsou tisíce. Různé zájmové skupiny cítí šanci, jak posílit v regionech svoji pozici. Prezident Kabila nemusel vědomě podpořit konflikt v Kasai, ale může ho použít jako další důvod, proč zůstat u moci. Bludný kruh násilí a odkládaných voleb se tak neuzavírá.

Zdroj: IRIN News


Foto: Jiří Pasz

Uprchlíci představují pro Libanon zátěž i příležitost pro byznys

Libanon je zemí s největším počtem uprchlíku na světě na počet obyvatel. Jejich postavení způsobuje, že je mnozí Libanonci vykořisťují.

Foto: Tereza Hronová

Rozhovor: Místo léků dostanou kyselinu sírovou

Monika Nová z Karlovy univerzity zkoumala, proč obyvatelé venkova v Malawi a Ugandě chodí raději k šamanům a tradičním léčitelům než do klinik „západního typu“. Tohle téma ji zajímá také proto, že je spoluzakladatelkou venkovského

Foto: Tereza Hronová

Konflikt v konžském Kasai: masové hroby, zmizelá těla a duchové

Nepokoje kolem prezidentských voleb rozdmýchaly v regionu Kasai konflikt, který si zatím vyžádal tisíce obětí. Přes milion lidí uteklo ze svých domovů

Foto: Arthur F. Sniegon

Zbytečně neriskuji. A pokud ano, má to smysl.

Arthur F. Sniegon (29) odmala věděl, že chce být přírodovědec a ochranář. Před pěti lety se vydal do rovníkové Afriky na kole a zamiloval se do ní. Poslední roky se v Kongu, Kamerunu a Čadu naplno věnuje záchraně slonů před pytláky.

Češi, děkujem! vzkazují lidé z celého světa. Poděkování na billboardech psali přímo ti, kterým pomáhá Člověk v tísni

Začátkem listopadu se na billboardech v Praze, Brně a v Ostravě objevily ručně psané vzkazy od holčičky Amal ze Sýrie, učitele Mohamada z Afghánistánu, pana Rudolfa z východní Ukrajiny a dobrovolníka Thet Mawa z Barmy. Díky kampani www.cesidekujem.cz

foto: autorka

Švadlena Loveness dává dívkám možnost chodit do školy

Žena v barevných zdobených šatech sedí u šicího stroje obklopená hromadami afrických látek. Ač se to nezdá, švadlena Loveness Zulu (45) právě zachraňuje budoucnost dívkám z města Kasama na severu Zambie.

Foto: Jiří Pasz

Skejt jako symbol svobody

Skateboarding zažívá v Rangúnu boom. Pro mladou generaci je jedním ze symbolů nové cesty k demokracii a propojení se světem.

UNwomen(CC BY-NC-ND 2.0)

Žena, která zabránila stovkám dětských svateb

V Malawi je asi polovina dívek provdána před osmnáctými narozeninami. Mnohé z nich ještě jako děti otěhotní. Starostka Theresa Kachindamoto se to snaží změnit.

Domaci_pracovnici_Foto: Ferry Latief

Evropské obuvnické značky šijí v Indonésii

Indonésie je čtvrtým největším výrobcem obuvi na světě po Číně, Indii a Vietnamu. V roce 2015 se v této zemi vyrobila jedna miliarda párů bot.

Chcete-li pravidelně dostávat novinky z našeho webu přímo do Vaší e-mailové schránky, přihlaste se.


Časopis Rozvojovka 3/2017

starší vydání >

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2017 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM