Zapojte se
Loading


Konflikt v konžském Kasai: masové hroby, zmizelá těla a duchové

Foto: Tereza Hronová

01.12.2017
Irin News, Rozvojovka 3/2017

Nepokoje kolem prezidentských voleb rozdmýchaly v regionu Kasai konflikt, který si zatím vyžádal tisíce obětí. Přes milion lidí uteklo ze svých domovů

Hromady země zarostlé kopřivami a trávou ukrývají masové hroby v Kananze, hlavním městě regionu Kasai v DR Kongo. Děti se po nich bez povšimnutí procházejí bosýma nohama, občas se sem zakutálí míč z vedlejšího hřiště. Nikdo neví, kolik těl je zde pohřbeno - pouze konžští vojáci,  kteří jsou podle mnohých za zabíjení zodpovědní. Do města vtrhli v březnu, když hledali členy milice Kamuina Nsapu. Zanechali za sebou stopy destrukce viditelné i o měsíce později: spálené chýše, kosti již pokryté prachem, zakrvavěné zdi. Kapinga Catheline (42) brzy ráno utekla do lesa, když uslyšela palbu. Vrátila se o tři týdny později, její bratr a neteř zmizeli. „Nikdy jsem nenašla jejich těla, pouze krev,“ říká Catheline. Tento masový hrob je 1 z 87, které zmapovala OSN v kdysi stabilním a nyní válkou rozpolceném regionu Kasai. Za poslední rok zde zemřelo přes 3000 lidí a 1,4 milionu Konžanů bylo vnitřně přesídleno (z toho 33 000 uteklo do severní Angoly).

Kabila u moci

Skupina Kamuina Nsapu se objevila v roce 2016, když se lékař Jean-Prince Mpandi vrátil z Johannesburgu do Kasai, aby si nárokoval titul tradičního vůdce klanu Bajila Kasanga v jedné z městských čtvrtí. Rozdělení lokální vlády tu způsobuje problémy dlouhodobě. S nadcházejícími volbami vláda v Kinshase vydala neformální doporučení preferovat vedoucí lokálních úřadů, kteří jsou nakloněni prezidentu Kabilovi. Přestože byl Mpandi (otevřený kritik vlády) zvolen podle zvykového práva, byl nakonec autoritami odmítnut a nahrazen jeho starším bratrem Tshiambi Ntendou, členem vládnoucí strany PPRD. Kasai je ovšem dlouhodobě opoziční baštou, a zároveň jedním z nejchudších regionů Konga. Střídání vlády se zde ukázalo jako nebezpečný krok.

Poté, co byl Mpandiho dům vyrabován, jeho žena sexuálně obtěžována a musel čelit dalším útokům, začal volat po lidové vzpouře pod jménem Kamuina Nsapu. Jeho následovníci začali útočit na ozbrojené složky státu a ničili symboly státní autority. Jako odpověď vyslala vláda minulý rok vojáky a Mpandi byl během zátahu zabit. Co začalo jako malý lokální konflikt v jedné  z městských čtvrtí, se rozšířilo do celého města a zasáhlo už pět kasaiských provincií.

V Kananze je lídrem hnutí Kamuina Nsapu (blízký příbuzný Mpandiho) André Kabumbu, rovněž znám pod jménem Khadafi. Vypadá chatrně, má propadlý obličej a nosí o několik čísel větší šedou bundu. Tvrdí, že mu je 78 let. Co jeho a další členy skupiny motivuje? Kabumba uvádí několik lokálních problémů – nedostatek pracovních příležitostí, špatná infrastruktura a to, že na vlastní oči viděl zabití Mpandi. „Pokud by nebyl u moci prezident Kabila, nic z tohoto by se nestalo. Kabila musí odejít,“ dodává lídr. Skupina se tak postupně od kritiky lokálních problémů dostala ke kritice národních poměrů a začala otevřeně podporovat opozici. I když se situace v hlavním městě uklidnila a skupině se podařilo po několika jednáních dojít k smíru, tak v provinciích boje pokračují. Kabumba již nemá situaci pod kontrolou a přestože  nabádá k míru, tak násilnosti nepřestávají.

Vyvolávání duchů

Na dvorku před velkým domem v Kananze stojí Kayemba Ntumba, bojovník Kamuiny Nsapu, se zavřenýma očima a skloněnou hlavou. V rukou drží hůlku a kolem hlavy má omotanou tenkou pásku. Jednou se Kayamba ocitl sám obklopen vojáky, kteří měli automatické zbraně. Ovšem nebál se. Sebral veškerou svou moc, ukázal holí na vojáky a ti se začali zabíjet navzájem.

Kouzla a mystika jsou pro tuhle skupinu klíčové. Posílá tisíce dětí do bojů bez jakékoli průpravy a zbraní. Podle Sidikou, šéfa mírové mise OSN v DR Kongo, míra verbování dětí v Kasai nebyla nikdy tak vysoká jako nyní. Během iniciačního rituálu jsou prý budoucí bojovníci obdařeni speciálními schopnostmi. „Vyvolávají se duchové našich předků, kteří nám pomohou porazit naše nepřátele,“ vysvětluje Kayamba. Průběh se ovšem liší, někdy se pije alkohol či lidská krev, obětovává se slepice a tetuje popelem. Smrt bojovníků se tají. Některé masové hroby byly vykopány členy Kamuina Nsapu a rodinám se pouze řeklo, že jejich příbuzní „odletěli“. 

Kouzla sice dodají dětem odvahu bojovat, ale trpí stejně. „Bylo mi řečeno, že dostanu kreditní kartu, plat a peníze na školné. Ale nic mi nedali,“ svěřuje se nervózně dvanáctiletý chlapec. Chtěl odejít a stát se „dobrým mužem jako doktor nebo automechanik“, ale když vládní vojáci zabili jeho rodiče, neměl kam. „Nyní musím zůstat a počkat, dokud mě neodmění,“ říká.

Vzestup Bana Mura

Během posledních měsíců kasaiský konflikt rozdmýchává další etnické nepokoje, které jsou dále přiživovány snahou o získání přístupu k diamantovým dolům na západě od Kanangy. Vznikla nová milice Bana Mura, aby zabránila vstupu do dolů hnutí Kamuina Nsapu. Obě skupiny páchají násilí na místním obyvatelstvu, které tak zůstává jejich rukojmím. Děti, těhotné ženy, staří – nikdo není ušetřen. Vláda navíc začala milice podporovat v boji proti povstalcům.

Se slábnutím centrální vlády hrozba povstaleckých skupin narůstá. Roztržek mezi vládou a tradičními autoritami jsou tisíce. Různé zájmové skupiny cítí šanci, jak posílit v regionech svoji pozici. Prezident Kabila nemusel vědomě podpořit konflikt v Kasai, ale může ho použít jako další důvod, proč zůstat u moci. Bludný kruh násilí a odkládaných voleb se tak neuzavírá.

Zdroj: IRIN News


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM

Děkujeme, že se zajímáte o rozvojovou spolupráci a globální témata. Aktuální informace naleznete na www.clovekvtisni.cz