Zapojte se
Loading


Žena, která zabránila stovkám dětských svateb

UNwomen(CC BY-NC-ND 2.0)

02.10.2017
Tereza Hronová, Rozvojovka 2/2017

Téma: Dětská práce, Vzdělání, děti, mladí lidé, Situace v rozvojových zemích, Gender, Lidská práva

Region: Afrika

V Malawi je asi polovina dívek provdána před osmnáctými narozeninami. Mnohé z nich ještě jako děti otěhotní. Starostka Theresa Kachindamoto se to snaží změnit.

Theresa Kachindamoto se narodila jako nejmladší z dvanácti sourozenců ve středním Malawi v oblasti Denza. Dlouho žila v jiné části země. Vrátila se do rodného místa po 27 letech a byla zvolena starostkou. Šokovalo ji, když potkávala vdané a těhotné dvanáctileté holčičky. Rozhodla se jednat. V roce 2015 Malawi zvedlo věkovou hranici pro legální sňatky na 18 let, nicméně počet dětských svateb se příliš nezměnil. Jsou velmi zakořeněné ve společnosti.

Theresa nařídila padesáti svým kolegům, vedoucím menší územní celky, aby podepsali dokument proti dětským sňatkům. Pokud tuto dohodu někteří porušili a děti oddali, postavila je Kachindamoto dočasně mimo funkci. Svatby pak prohlásila za neplatné. Jen v červenci 2015 jich 330 odvolala – ve 175 případech se vdávaly dívky, v 155 ženili chlapci. Do loňska se číslo zrušených sňatků vyšplhalo na 850. Tyto děti se vrátily do školy. Některým dokonce ze svého zaplatila školní poplatky.

Sedmnáctiletá Bernadetta Matison byla mezi zachráněnými děvčaty. V patnácti letech se provdala a záhy na to čekala miminko. „Odešla jsem kvůli těhotenství ze školy,“ řekla pro UN Women, agenturu OSN. Právě dětské svatby jsou v Malawi jedním z hlavních důvodů, proč děti nedostanou ani základní vzdělání.

Starostka navíc začala lobovat u malawského parlamentu, aby zavedl minimální věk novomanželů 21 let. Spojila se také s UN Women. „Děti musí chodit do školy…žádné z nich nechci vidět, jak zahálí nebo se stará o domácnost,“ říká. Když byla ona malá, stávalo se to ještě častěji než dnes. A to je Malawi stále na osmé pozici v žebříčku zemí s největším počtem dětských svateb.

V Malawi rodiče provdávají dívky také kvůli tomu, že se částečně vyřeší jejich finanční problémy – od rodiny manžela dostanou totiž zaplaceno. Důsledkem je nejen zkažená budoucnost. Jedna z pěti dívek se totiž v rámci předsvatebního rituálu stává obětí sexuálního násilí, což představuje problém i ze zdravotního hlediska  - HIV virem je nakaženo přes 10 % lidí. Také proti tomu Kachindamoto ostře vystupuje.

Ona sama čelí mnoha útokům z řad těch, kdo mají z dětských sňatků byznys. Dokonce jí někteří vyhrožují smrtí. Dál se ale setkává se zástupci komunit, náboženskými lídry, s novomanžely i jejich rodinami a snaží se situaci změnit. V první řadě všechny přesvědčuje, že řešením je vzdělání. „Když je člověk vzdělaný, může mít a dělat téměř všechno, co chce,“ dodává Theresa Kachindamoto.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM