Zapojte se
Loading


Žena, která zabránila stovkám dětských svateb

UNwomen(CC BY-NC-ND 2.0)

02.10.2017
Tereza Hronová, Rozvojovka 2/2017

Téma: Dětská práce, Vzdělání, děti, mladí lidé, Situace v rozvojových zemích, Gender, Lidská práva

Region: Afrika

V Malawi je asi polovina dívek provdána před osmnáctými narozeninami. Mnohé z nich ještě jako děti otěhotní. Starostka Theresa Kachindamoto se to snaží změnit.

Theresa Kachindamoto se narodila jako nejmladší z dvanácti sourozenců ve středním Malawi v oblasti Denza. Dlouho žila v jiné části země. Vrátila se do rodného místa po 27 letech a byla zvolena starostkou. Šokovalo ji, když potkávala vdané a těhotné dvanáctileté holčičky. Rozhodla se jednat. V roce 2015 Malawi zvedlo věkovou hranici pro legální sňatky na 18 let, nicméně počet dětských svateb se příliš nezměnil. Jsou velmi zakořeněné ve společnosti.

Theresa nařídila padesáti svým kolegům, vedoucím menší územní celky, aby podepsali dokument proti dětským sňatkům. Pokud tuto dohodu někteří porušili a děti oddali, postavila je Kachindamoto dočasně mimo funkci. Svatby pak prohlásila za neplatné. Jen v červenci 2015 jich 330 odvolala – ve 175 případech se vdávaly dívky, v 155 ženili chlapci. Do loňska se číslo zrušených sňatků vyšplhalo na 850. Tyto děti se vrátily do školy. Některým dokonce ze svého zaplatila školní poplatky.

Sedmnáctiletá Bernadetta Matison byla mezi zachráněnými děvčaty. V patnácti letech se provdala a záhy na to čekala miminko. „Odešla jsem kvůli těhotenství ze školy,“ řekla pro UN Women, agenturu OSN. Právě dětské svatby jsou v Malawi jedním z hlavních důvodů, proč děti nedostanou ani základní vzdělání.

Starostka navíc začala lobovat u malawského parlamentu, aby zavedl minimální věk novomanželů 21 let. Spojila se také s UN Women. „Děti musí chodit do školy…žádné z nich nechci vidět, jak zahálí nebo se stará o domácnost,“ říká. Když byla ona malá, stávalo se to ještě častěji než dnes. A to je Malawi stále na osmé pozici v žebříčku zemí s největším počtem dětských svateb.

V Malawi rodiče provdávají dívky také kvůli tomu, že se částečně vyřeší jejich finanční problémy – od rodiny manžela dostanou totiž zaplaceno. Důsledkem je nejen zkažená budoucnost. Jedna z pěti dívek se totiž v rámci předsvatebního rituálu stává obětí sexuálního násilí, což představuje problém i ze zdravotního hlediska  - HIV virem je nakaženo přes 10 % lidí. Také proti tomu Kachindamoto ostře vystupuje.

Ona sama čelí mnoha útokům z řad těch, kdo mají z dětských sňatků byznys. Dokonce jí někteří vyhrožují smrtí. Dál se ale setkává se zástupci komunit, náboženskými lídry, s novomanžely i jejich rodinami a snaží se situaci změnit. V první řadě všechny přesvědčuje, že řešením je vzdělání. „Když je člověk vzdělaný, může mít a dělat téměř všechno, co chce,“ dodává Theresa Kachindamoto.


Foto: Jiří Pasz

Skejt jako symbol svobody

Skateboarding zažívá v Rangúnu boom. Pro mladou generaci je jedním ze symbolů nové cesty k demokracii a propojení se světem.

Domaci_pracovnici_Foto: Ferry Latief

Evropské obuvnické značky šijí v Indonésii

Indonésie je čtvrtým největším výrobcem obuvi na světě po Číně, Indii a Vietnamu. V roce 2015 se v této zemi vyrobila jedna miliarda párů bot.

DFID - UK Department for International

15 milionů dětských nevěst na prodej

Sadia z Bangladéše chodila ráda do školy a snila o tom, že bude učitelka matematiky. V osmé třídě ale musela školní lavici opustit. Je jí šestnáct let a před osmi měsíci porodila dceru. Už je to dva roky, co se vdávala.

Archiv ČvT

Ráj na zemi. Ale jen na první pohled

Filipíny patří k zemím, které nejvíc ohrožují klimatické změny. Některé z asi sedmi tisíc ostrovů zřejmě zmizí pod hladinou moře. Zemi drancují tajfuny i sucha. Češi proto pomáhají místním najít způsob obživy. Lidé tak začali

Balík do každé mongolské jurty i do poslední chýše v africkém slumu

Nové technologie mění poštu v rozvojovém světě. Dnes každý obyvatel západoafrického Pobřeží slonoviny a východoasijského Mongolska bude moci dostat zásilku, ač jeho bydliště doposud žádnou klasickou adresu nemělo. Postačí místo

foto: Petr Štefan

Žiji tady a teď, říká finanční manažer mise v Barmě

Ekonom Jiří Bednář (37) z Brna pracoval v prestižní auditorské firmě nebo pro vlastníka černouhelných dolů. Pak se rozhodl přehodnotit svůj život a vyrazil na misi společnosti Člověk v tísni v Barmě.

Prožije Keňa opět během voleb násilí?

V úterý v šest hodin ráno se otevřely volební místnosti v jedné z nejrozvinutějších demokracií Afriky. Hlasovat o budoucnosti země se chystalo téměř 19 milionů voličů. Téměř polovina z nich jsou lidé do 35 let, volby tak do značné

Ben Barber, USAID

Jemen: Ženám právo zakázáno

Zvolit si práci dle vlastního uvážení, studovat na univerzitách, chodit na ulici v krátkých sukních, zamilovat se a vdát se podle své volby. Pro nás běžné věci, pro ženy v Jemenu zatím nedostižný sen.

foto: archiv Moniky Nové

Rozhovor o šamanech: Místo léků dostanou kyselinu sírovou

Monika Nová z Karlovy univerzity zkoumala, proč obyvatelé venkova v Malawi a Ugandě chodí raději k šamanům a tradičním léčitelům než do klinik „západního typu“. Tohle téma ji zajímá také proto, že je spoluzakladatelkou venkovského

Chcete-li pravidelně dostávat novinky z našeho webu přímo do Vaší e-mailové schránky, přihlaste se.


Časopis Rozvojovka 2/2017

starší vydání >

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2017 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM