Zapojte se
Loading


15 milionů dětských nevěst na prodej

DFID - UK Department for International

05.09.2017
Charlota Dědková

Téma: Dětská práce

Region: Regionálně nezařazené

Sadia z Bangladéše chodila ráda do školy a snila o tom, že bude učitelka matematiky. V osmé třídě ale musela školní lavici opustit. Je jí šestnáct let a před osmi měsíci porodila dceru. Už je to dva roky, co se vdávala.

Svého budoucího manžela Sumona před svatbou nikdy neviděla, ale její rodina jí ujišťovala, že je to dobrý člověk, navíc pracovitý a zajištěný.

„Měl práci a nebyl jedním z těch mužů, kteří doma jen vysedávají a nic nedělají. Ale to mi nic neusnadňovalo. Myslela jsem jen na to, že ztrácím svou svobodu. Až do svatby jsem jen seděla doma a plakala.“

Sadia tehdy měla velký strach, nevěděla, co očekávat. Její babička, která také byla provdána jako mladé děvče, se snažila vysvětlit, v čem budou spočívat Sadiiny nové povinnosti. Manželé spolu poprvé promluvili až o svatební noci, kdy Sumon žádal svou ženu, aby přestala plakat. Krátce po svatbě zjistila, že čeká dítě. Při porodu málem zemřela.

„Nikdo si nezaslouží zažít to, čím jsem si prošla. Je potřeba, aby více otců tohle vědělo a neprovdávalo své dcery tak brzy.“

Příběh Sadii není nijak výjimečný. Každoročně je na světě provdáno 15 milionů dívek mladších osmnácti let, tedy v průměru zhruba 41 tisíc denně. Nucenými sňatky jsou ohroženy zejména ženy v rozvojovém světě. Kromě Bangladéše smutný žebříček počtu dětských svateb vede například Niger, Čad či Středoafrická republika.

Mladé nevěsty nemají možnost manželství odmítnout, vše za ně rozhodují jejich rodiny. Dětské nevěsty jsou pod tlakem, aby co nejrychleji otěhotněly. To může mít negativní důsledky na jejich vlastní zdraví, ale i zdraví jejich dětí.  Po svatbě se dětské nevěsty velmi často setkávají se zneužíváním a fyzickým násilím ze strany svých starších manželů.

Pro předčasně provdané dívky je manželství a mateřství obrovskou zátěží, kterou mnohdy nezvládnou. Sňatky podporují zejména rodiny nevěst, které usilují o věno, chtějí se zbavit finanční zátěže nebo jednoduše spatřují v zajištěném ženichovy šanci na lepší život pro svou dceru. V některých kulturách jde také o hluboce zakořeněnou tradici, která se zkrátka dodržovat musí, neboť v opačném případě by celá rodina čelila opovržení svých známých a sousedů. Za takových podmínek není snadné nechtěné svatbě uniknout.

Existují i případy, kdy se dívkám podaří svatbu odvrátit. Inspirativní může být v tomto ohledu příběh nepálské dívky Amrity, které se podařilo přesvědčit svou rodinu, že lepší život jí zajistí vzdělání, nikoliv svatba v brzkém věku, nemluvě o těhotenství, které je pro mladá děvčata často riskantní. To vše navzdory tomu, že riskovala veřejné opovržení.

„Nechtěla jsem se vdávat do té doby, než ukončím školu,“ říká. „Cítila jsem se, jako bych žila nový život.“ Zpráva o odmítnutí manželství se rozšířila po celé vesnici, ovšem místo negativních reakcí se dostavilo uznání za projevenou odvahu.

V současné době Amrita pokračuje ve studiu a ráda by v budoucnu pomáhala znevýhodněným dětem ze své vesnice. Pomáhá jim už nyní ve svém volném čase. Spolu s tím také doučuje své sourozence. Rodina je na ni náležitě pyšná a podporuje ji.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM

Děkujeme, že se zajímáte o rozvojovou spolupráci a globální témata. Aktuální informace naleznete na www.clovekvtisni.cz