Zapojte se
Loading


15 milionů dětských nevěst na prodej

DFID - UK Department for International

05.09.2017
Charlota Dědková

Téma: Dětská práce

Region: Regionálně nezařazené

Sadia z Bangladéše chodila ráda do školy a snila o tom, že bude učitelka matematiky. V osmé třídě ale musela školní lavici opustit. Je jí šestnáct let a před osmi měsíci porodila dceru. Už je to dva roky, co se vdávala.

Svého budoucího manžela Sumona před svatbou nikdy neviděla, ale její rodina jí ujišťovala, že je to dobrý člověk, navíc pracovitý a zajištěný.

„Měl práci a nebyl jedním z těch mužů, kteří doma jen vysedávají a nic nedělají. Ale to mi nic neusnadňovalo. Myslela jsem jen na to, že ztrácím svou svobodu. Až do svatby jsem jen seděla doma a plakala.“

Sadia tehdy měla velký strach, nevěděla, co očekávat. Její babička, která také byla provdána jako mladé děvče, se snažila vysvětlit, v čem budou spočívat Sadiiny nové povinnosti. Manželé spolu poprvé promluvili až o svatební noci, kdy Sumon žádal svou ženu, aby přestala plakat. Krátce po svatbě zjistila, že čeká dítě. Při porodu málem zemřela.

„Nikdo si nezaslouží zažít to, čím jsem si prošla. Je potřeba, aby více otců tohle vědělo a neprovdávalo své dcery tak brzy.“

Příběh Sadii není nijak výjimečný. Každoročně je na světě provdáno 15 milionů dívek mladších osmnácti let, tedy v průměru zhruba 41 tisíc denně. Nucenými sňatky jsou ohroženy zejména ženy v rozvojovém světě. Kromě Bangladéše smutný žebříček počtu dětských svateb vede například Niger, Čad či Středoafrická republika.

Mladé nevěsty nemají možnost manželství odmítnout, vše za ně rozhodují jejich rodiny. Dětské nevěsty jsou pod tlakem, aby co nejrychleji otěhotněly. To může mít negativní důsledky na jejich vlastní zdraví, ale i zdraví jejich dětí.  Po svatbě se dětské nevěsty velmi často setkávají se zneužíváním a fyzickým násilím ze strany svých starších manželů.

Pro předčasně provdané dívky je manželství a mateřství obrovskou zátěží, kterou mnohdy nezvládnou. Sňatky podporují zejména rodiny nevěst, které usilují o věno, chtějí se zbavit finanční zátěže nebo jednoduše spatřují v zajištěném ženichovy šanci na lepší život pro svou dceru. V některých kulturách jde také o hluboce zakořeněnou tradici, která se zkrátka dodržovat musí, neboť v opačném případě by celá rodina čelila opovržení svých známých a sousedů. Za takových podmínek není snadné nechtěné svatbě uniknout.

Existují i případy, kdy se dívkám podaří svatbu odvrátit. Inspirativní může být v tomto ohledu příběh nepálské dívky Amrity, které se podařilo přesvědčit svou rodinu, že lepší život jí zajistí vzdělání, nikoliv svatba v brzkém věku, nemluvě o těhotenství, které je pro mladá děvčata často riskantní. To vše navzdory tomu, že riskovala veřejné opovržení.

„Nechtěla jsem se vdávat do té doby, než ukončím školu,“ říká. „Cítila jsem se, jako bych žila nový život.“ Zpráva o odmítnutí manželství se rozšířila po celé vesnici, ovšem místo negativních reakcí se dostavilo uznání za projevenou odvahu.

V současné době Amrita pokračuje ve studiu a ráda by v budoucnu pomáhala znevýhodněným dětem ze své vesnice. Pomáhá jim už nyní ve svém volném čase. Spolu s tím také doučuje své sourozence. Rodina je na ni náležitě pyšná a podporuje ji.


Archiv ČvT

Ráj na zemi. Ale jen na první pohled

Filipíny patří k zemím, které nejvíc ohrožují klimatické změny. Některé z asi sedmi tisíc ostrovů zřejmě zmizí pod hladinou moře. Zemi drancují tajfuny i sucha. Češi proto pomáhají místním najít způsob obživy. Lidé tak začali

Balík do každé mongolské jurty i do poslední chýše v africkém slumu

Nové technologie mění poštu v rozvojovém světě. Dnes každý obyvatel západoafrického Pobřeží slonoviny a východoasijského Mongolska bude moci dostat zásilku, ač jeho bydliště doposud žádnou klasickou adresu nemělo. Postačí místo

foto: Petr Štefan

Žiji tady a teď, říká finanční manažer mise v Barmě

Ekonom Jiří Bednář (37) z Brna pracoval v prestižní auditorské firmě nebo pro vlastníka černouhelných dolů. Pak se rozhodl přehodnotit svůj život a vyrazil na misi společnosti Člověk v tísni v Barmě.

Prožije Keňa opět během voleb násilí?

V úterý v šest hodin ráno se otevřely volební místnosti v jedné z nejrozvinutějších demokracií Afriky. Hlasovat o budoucnosti země se chystalo téměř 19 milionů voličů. Téměř polovina z nich jsou lidé do 35 let, volby tak do značné

Ben Barber, USAID

Jemen: Ženám právo zakázáno

Zvolit si práci dle vlastního uvážení, studovat na univerzitách, chodit na ulici v krátkých sukních, zamilovat se a vdát se podle své volby. Pro nás běžné věci, pro ženy v Jemenu zatím nedostižný sen.

foto: archiv Moniky Nové

Rozhovor o šamanech: Místo léků dostanou kyselinu sírovou

Monika Nová z Karlovy univerzity zkoumala, proč obyvatelé venkova v Malawi a Ugandě chodí raději k šamanům a tradičním léčitelům než do klinik „západního typu“. Tohle téma ji zajímá také proto, že je spoluzakladatelkou venkovského

foto: Tereza Hronová

Česko je na 5. místě v naplňování SDGs ze 157 zemí světa. U české veřejnosti vede Zdraví, Ekonomický růst a Život na souši.

Asociace společenské odpovědnosti spolu s agenturou Ipsos provedla v červnu výzkum, ve kterém sledovala, jak lidé v ČR vnímají Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN. Oproti minulému roku se povědomí o SDGs mezi českou populací zvýšilo

Amustard

Turkmenistán: národ mezi dvěma diktátory

Turkmenistán je známý jako jeden z nejizolovanějších států světa s tvrdou diktaturou, silným kultem osobnosti a ostrým vymezením proti sovětské minulosti. Spolu se vznikem samostatného státu vznikla i nová národní identita vytvářená

GovernmentZA (CC BY-ND 2.0)

Čínský drak v Africe: neokolonialismus, nebo chytré investice?

Objem čínské rozvojové pomoci a investic v Africe za poslední roky roste. Ovšem to je také jediný fakt týkající se čínského angažmá v Africe, na kterém existuje široká shoda. Aktivity Číny vzbuzují velké debaty.

Chcete-li pravidelně dostávat novinky z našeho webu přímo do Vaší e-mailové schránky, přihlaste se.


Časopis Rozvojovka 2/2017

starší vydání >

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2017 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM