Zapojte se
Loading


Balík do každé mongolské jurty i do poslední chýše v africkém slumu

14.08.2017
Tomáš Nídr

Téma: Situace v rozvojových zemích

Region: Regionálně nezařazené

Nové technologie mění poštu v rozvojovém světě. Dnes každý obyvatel západoafrického Pobřeží slonoviny a východoasijského Mongolska bude moci dostat zásilku, ač jeho bydliště doposud žádnou klasickou adresu nemělo. Postačí místo ní tři slova.

Mongolský podnikatel Ganhuyag Chuluun Hutagt si před pár lety na vlastní kůži vyzkoušel, jak neexistující systém adres v jeho vlasti může zkomplikovat život. Když jeho rezidenci v metropoli Ulánbátaru zasáhl požár, musel hasiče složitě navigovat po telefonu pomoci orientačních bodů, aby se k ohni po neoznačených ulicích vůbec dostali.

Když pak v lednu 2015 na každoročním Světovém ekonomickém fóru v Davosu poslouchal přednášku mladého Brita Chrise Sheldricka, byl nadšen. Šéf What3Words vysvětloval, že jeho v roce 2013 založená firma dokáže dát každému místu na povrchu Zeměkoule adresu, aniž by bylo potřeba budovat jakoukoliv infrastrukturu. Žádné ulice, žádná popisná či směrovací čísla. Na vše stačí tři slova a aplikace na mobilním telefonu.

Pro Mongolsko, které je se svými 3 miliony obyvatel na ploše 1,5 milionů kilometrů čtverečních zemí s globálně nejmenší hustotou zabydlení, by to mohlo být řešení. Zvláště když třetina populace žije kočovnickým způsobem života. Ale i nomádi si dnes objednávají věci po internetu, pro které se dosavadní způsob doručování zásilek P.O.Boxů nehodí.

Vzhledem k tomu, že Hutagt je po částečné privatizaci minoritním vlastníkem mongolské pošty, prosadil, že Mongolsko se od září 2016 stalo prvním státem na světě, kde listonoši budou doručovat zásilky podle systému What3Words – tedy v překladu Jaká3Slova.

Rozdělit Zeměkouli na čtverce

Sheldrick se svými spolupracovníky rozparceloval glóbus na téměř 57 trilionů čtverců o velikosti 3x3 metry. Každý z nich dostal rozdílnou kombinaci tří slov. Pokud byste si chtěli dát sraz u Masarykovy sochy před Pražským hradem, řekli byste vašemu známému: „Sejdeme se na husbands.distract.shields.“ Tedy na manželé.rozptýlit.štíty. Kamarád by si pak místo setkání mohl najít pomocí aplikace na mobilu, která funguje i bez připojení k internetu. Výrazy znějící podobně, ale s jiným hláskováním byly kvůli možnosti omylu rovnou vyřazeny. Z adresáře vypadly i vulgarity. Na pokrytí celé planety bohatě stačilo díky možnosti kombinací jenom 40 tisíc pojmů ze slovníku.

Na první poslech to zní jako zbytečná vychytávka ajťáků, kteří nejspíše neumí fungovat mimo virtuální realitu. Ale Sheldrick takovým nerdem není. Napadlo ho to při jeho minulé práci, kdy se živil jako organizátor koncertů. Když se hudební akce odehrávala na stadionu, složili mu technici aparaturu sice na správné adrese, ale často několik desítek metrů od místa, kde mělo stát jeviště. Při festivalech nebylo snadné navigovat záchranáře, kam se na rozlehlé louce plné lidí mají vlastně vydat poskytnout první pomoc. Přesné určení čtverce by to výrazně usnadňovalo.

Ale je jasné, že v případě evropských států s propracovaným poštovním systémem a dobrou infrastrukturou nepřináší What3words zásadní výhodu. Nicméně v rozvojovém světě to může znamenat obrovskou změnu, díky níž by se do adresáře dostala i ta poslední jurta v mongolské stepi.

Anebo bouda ve velkoměstském slumu. Jedním z prvních, kdo systém začal používat, byl Vieira da Silva, který se spolupracovníky ve firmě Carteiro Amigo jako soukromý pošťák roznáší dopisy po statisícové čtvrti riodejaneirské čtvrti Rocinha. Ta vznikla divoce bez urbanistického plánování v prudkých kopcích nad mořem, takže je plná křivolakých uliček, schodišť a průchodů, která nemají žádná jména. Kdo nechtěl spoléhat na P.O.Box a přál si doručit zásilku přímo příjemci, musel místo adresy udělat dlouhý popis – modrý dvoupatrový dům napravo od cukrárny, ke které se dostanete po schodech od opravny obuvi…. Nyní da Silva doporučuje klientům, aby místo „slohového cvičení“ přešli na stručná tři slova, která mu lokalizují adresáta s přesností 3x3 metry.

Bydliště pivo.víno.rum v arabštině zakázáno

Na celostátní úrovni už Mongolsko není jediným průkopníkem nového druhy adresy. V prosince 2016 přibylo západoafrické Pobřeží Slonoviny a letos v lednu karibský ostrůvek Sint Maarten. Nedávalo by smysl, aby ve frankofonní a v druhém případě holandsky mluvící zemi projekt běžel v angličtině. Ztratila by se tím hlavní výhoda – jednoznačná srozumitelnost. Doposud existuje 14 verzí samozřejmě včetně mongolštiny, čeština zatím chybí.

Zajímavé je, že v odlišných jazycích jsou trojslovné adresy naprosto rozdílné. Například v německé mutaci stojí výše zmíněná Masarykova podobizna na čtverci nádechy.rozpuštěný.ostatní, zatímco ve francouzské na vznešeně.bezelstný.leštíme. Je to dáno rozdílnou bohatostí jednotlivých jazyků, protože ne ke každému anglickému výrazu se najde ve všech řečech odpovídající ekvivalent. Navíc to umožňuje vyřazovat i pojmy, které by se lidé v některých v kulturách styděli uvádět jako adresu. Například v arabštině proto vypadla slova spojené s alkoholem, který je muslimům zapovězen pít.

Nejspíše už vás napadlo. Vždyť lze přece použít GPS a pomocí souřadnic se dá určit místo doručení naprosto přesně bez lehce infantilních hrátek se slovy. Právě tato kritika padá na What3words nejčastěji. Na to Sheldrick opakovaně reaguje, že dlouhá řada číslic není nikdy snadná na zapamatování, takže pak v navigaci lidé kvůli záměně jediného numera mohou ztratit. Naopak spojení dohody.zaměstnání.pochybovačný, jak zní Masarykova lokalizace ve španělštině, si zapamatujete na jeden poslech. Taková rychlá srozumitelnost může být velkou výhodou například při nasazení humanitárních pracovníků po přírodní katastrofě, jak si to otestovaly neziskovky po říjnovém ničivém hurikánu na Haiti.

Kvůli tomuto argumentu o zapamatovatelnosti vtipálci dokonce vymysleli parodii na stránky What3words s názvem what3emojis, kde slova nahradily obrázky a symboly, protože ty jsou přece ještě zapamatovatelnější a navíc mohou být pro celý svět shodné, protože u smajlíků překladu netřeba. Další zase stvořili stránku What3fuck, na níž, jak název napovídá, jsou adresy zkombinovány jen z vulgarit.

Kdo přesvědčí lidi

Sheldrick pro média nekomentuje, zda a jak mu projekt vydělává. Platit by za něj měly firmy, které ho užívají. Ale teprve s Mongolskem si What3Words připsal pořádný zářez. Každopádně hned se vyrojily obavy, zda je bezpečné a moudré nechat na soukromníkovi (byť s proklamovanými dobrými úmysly), aby vytvořil monopol nad adresami. Tím by se na něm stala státní pošta závislou, což by mohlo vést k vysávání erárního rozpočtu.

Prozatím jsou to předčasné strachy. Aby novátorský systém začal fungovat, je potřeba o nezvyklém způsobu udávání adresy přesvědčit většinu obyvatel, což by v Mongolsku nebo Pobřeží Slonoviny vyžadovalo od tamních vlád mimořádně efektivní a tedy i nákladnou kampaň po celé zemi. Nic takového se neodehrálo.

Prozatím What3words zůstává zajímavým start-upem, u něhož se můžeme jen dohadovat, který jím stvořený čtverec mu v angličtině správně předpovídá budoucnost. Ten z australského Severního teritoria (obrovský.úspěch.navždy) nebo ten v čínském Kantonu (konec.bez.slávy)?


Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

foto: Tereza Hronová

Jak Rwanda dosáhla výrazného úspěchu v oblasti veřejného zdraví?

Rwanda patří mezi nejchudší země světa, je závislá na rozvojové pomoci a přes dvacet let se snaží vzpamatovat z jedné z nejkrutějších genocid 20. století. Země se však rozvíjí v ekonomické i sociální oblasti a představuje model

https://www.panoramio.com/photo/88215633

Ženská otázka v Keni zatím čeká na odpovědi

Práva žen stála a stojí v mnoha afrických zemích mimo společenské debaty. Prevencí sexuálního zneužívání a vzděláváním se ale zabývají neziskové organizace. V Keni například vznikl první azylový dům pro zneužívané ženy

foto: Tereza Hronová

Crowdsourcing v mapování snižuje dopady katastrof

Nástroje, které napomáhají čelit katastrofám, a také se vyrovnat s jejími následky co možná nejefektivněji, již existují. Přesto se humanitární organizace často potýkají s nedostatkem informací o postižené oblasti. Ptají se, kolik

foto: Tereza Hronová

Svěřenský fond EU pro Afriku: zpráva evropské sítě CONCORD hodnotí jeho přínosy a slabiny v oblasti prevence neregulérní migrace a rozvojových potřeb

Evropská konfederace humanitárních a rozvojových nevládních organizací CONCORD zveřejnila zprávu hodnotící implementaci Svěřenského fondu pro Afriku (EUTF) - nového finančního nástroje EU, jenž by měl přispět ke stabilitě a řešení

foto: Regis Defurnaux

Mongolské léto na konci světa

V mongolských stepích, daleko od měst, se odehrává pravděpodobně největší boj člověka s přírodou v moderní historii země. Vlivem klimatických změn si pastevci musí poradit s drastickými změnami počasí a úbytkem vody. Dokumentarista

foto: Karolína Šklebená

Proč chudí v Africe dávají uplatky více než bohatí?

Máte nemocné dítě, potřebujete řidičák, nebo vás okradli a očekáváte pomoc a spolupráci od policie? Pokud jste se narodili v Libérii, Kamerunu, nebo v Sierře Leone, bez uplácení státních úředníků se v těchto situacích z velké

foto: Tereza Hronová

Některé léky neléčí. Panělané přípravky zabíjí statisíce lidí

Ať už je to falešný paralen nebo léky proti malárii, tyto padělané přípravky zabíjejí stovky tisíc lidí. Padělatelé z Číny a Indie vyrábí tabletky z křídy, prachu a špinavé vody a posílají je do celého světa. Chudoba, korupce

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2018 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM