Zapojte se
Loading


Balík do každé mongolské jurty i do poslední chýše v africkém slumu

14.08.2017
Tomáš Nídr

Téma: Situace v rozvojových zemích

Region: Regionálně nezařazené

Nové technologie mění poštu v rozvojovém světě. Dnes každý obyvatel západoafrického Pobřeží slonoviny a východoasijského Mongolska bude moci dostat zásilku, ač jeho bydliště doposud žádnou klasickou adresu nemělo. Postačí místo ní tři slova.

Mongolský podnikatel Ganhuyag Chuluun Hutagt si před pár lety na vlastní kůži vyzkoušel, jak neexistující systém adres v jeho vlasti může zkomplikovat život. Když jeho rezidenci v metropoli Ulánbátaru zasáhl požár, musel hasiče složitě navigovat po telefonu pomoci orientačních bodů, aby se k ohni po neoznačených ulicích vůbec dostali.

Když pak v lednu 2015 na každoročním Světovém ekonomickém fóru v Davosu poslouchal přednášku mladého Brita Chrise Sheldricka, byl nadšen. Šéf What3Words vysvětloval, že jeho v roce 2013 založená firma dokáže dát každému místu na povrchu Zeměkoule adresu, aniž by bylo potřeba budovat jakoukoliv infrastrukturu. Žádné ulice, žádná popisná či směrovací čísla. Na vše stačí tři slova a aplikace na mobilním telefonu.

Pro Mongolsko, které je se svými 3 miliony obyvatel na ploše 1,5 milionů kilometrů čtverečních zemí s globálně nejmenší hustotou zabydlení, by to mohlo být řešení. Zvláště když třetina populace žije kočovnickým způsobem života. Ale i nomádi si dnes objednávají věci po internetu, pro které se dosavadní způsob doručování zásilek P.O.Boxů nehodí.

Vzhledem k tomu, že Hutagt je po částečné privatizaci minoritním vlastníkem mongolské pošty, prosadil, že Mongolsko se od září 2016 stalo prvním státem na světě, kde listonoši budou doručovat zásilky podle systému What3Words – tedy v překladu Jaká3Slova.

Rozdělit Zeměkouli na čtverce

Sheldrick se svými spolupracovníky rozparceloval glóbus na téměř 57 trilionů čtverců o velikosti 3x3 metry. Každý z nich dostal rozdílnou kombinaci tří slov. Pokud byste si chtěli dát sraz u Masarykovy sochy před Pražským hradem, řekli byste vašemu známému: „Sejdeme se na husbands.distract.shields.“ Tedy na manželé.rozptýlit.štíty. Kamarád by si pak místo setkání mohl najít pomocí aplikace na mobilu, která funguje i bez připojení k internetu. Výrazy znějící podobně, ale s jiným hláskováním byly kvůli možnosti omylu rovnou vyřazeny. Z adresáře vypadly i vulgarity. Na pokrytí celé planety bohatě stačilo díky možnosti kombinací jenom 40 tisíc pojmů ze slovníku.

Na první poslech to zní jako zbytečná vychytávka ajťáků, kteří nejspíše neumí fungovat mimo virtuální realitu. Ale Sheldrick takovým nerdem není. Napadlo ho to při jeho minulé práci, kdy se živil jako organizátor koncertů. Když se hudební akce odehrávala na stadionu, složili mu technici aparaturu sice na správné adrese, ale často několik desítek metrů od místa, kde mělo stát jeviště. Při festivalech nebylo snadné navigovat záchranáře, kam se na rozlehlé louce plné lidí mají vlastně vydat poskytnout první pomoc. Přesné určení čtverce by to výrazně usnadňovalo.

Ale je jasné, že v případě evropských států s propracovaným poštovním systémem a dobrou infrastrukturou nepřináší What3words zásadní výhodu. Nicméně v rozvojovém světě to může znamenat obrovskou změnu, díky níž by se do adresáře dostala i ta poslední jurta v mongolské stepi.

Anebo bouda ve velkoměstském slumu. Jedním z prvních, kdo systém začal používat, byl Vieira da Silva, který se spolupracovníky ve firmě Carteiro Amigo jako soukromý pošťák roznáší dopisy po statisícové čtvrti riodejaneirské čtvrti Rocinha. Ta vznikla divoce bez urbanistického plánování v prudkých kopcích nad mořem, takže je plná křivolakých uliček, schodišť a průchodů, která nemají žádná jména. Kdo nechtěl spoléhat na P.O.Box a přál si doručit zásilku přímo příjemci, musel místo adresy udělat dlouhý popis – modrý dvoupatrový dům napravo od cukrárny, ke které se dostanete po schodech od opravny obuvi…. Nyní da Silva doporučuje klientům, aby místo „slohového cvičení“ přešli na stručná tři slova, která mu lokalizují adresáta s přesností 3x3 metry.

Bydliště pivo.víno.rum v arabštině zakázáno

Na celostátní úrovni už Mongolsko není jediným průkopníkem nového druhy adresy. V prosince 2016 přibylo západoafrické Pobřeží Slonoviny a letos v lednu karibský ostrůvek Sint Maarten. Nedávalo by smysl, aby ve frankofonní a v druhém případě holandsky mluvící zemi projekt běžel v angličtině. Ztratila by se tím hlavní výhoda – jednoznačná srozumitelnost. Doposud existuje 14 verzí samozřejmě včetně mongolštiny, čeština zatím chybí.

Zajímavé je, že v odlišných jazycích jsou trojslovné adresy naprosto rozdílné. Například v německé mutaci stojí výše zmíněná Masarykova podobizna na čtverci nádechy.rozpuštěný.ostatní, zatímco ve francouzské na vznešeně.bezelstný.leštíme. Je to dáno rozdílnou bohatostí jednotlivých jazyků, protože ne ke každému anglickému výrazu se najde ve všech řečech odpovídající ekvivalent. Navíc to umožňuje vyřazovat i pojmy, které by se lidé v některých v kulturách styděli uvádět jako adresu. Například v arabštině proto vypadla slova spojené s alkoholem, který je muslimům zapovězen pít.

Nejspíše už vás napadlo. Vždyť lze přece použít GPS a pomocí souřadnic se dá určit místo doručení naprosto přesně bez lehce infantilních hrátek se slovy. Právě tato kritika padá na What3words nejčastěji. Na to Sheldrick opakovaně reaguje, že dlouhá řada číslic není nikdy snadná na zapamatování, takže pak v navigaci lidé kvůli záměně jediného numera mohou ztratit. Naopak spojení dohody.zaměstnání.pochybovačný, jak zní Masarykova lokalizace ve španělštině, si zapamatujete na jeden poslech. Taková rychlá srozumitelnost může být velkou výhodou například při nasazení humanitárních pracovníků po přírodní katastrofě, jak si to otestovaly neziskovky po říjnovém ničivém hurikánu na Haiti.

Kvůli tomuto argumentu o zapamatovatelnosti vtipálci dokonce vymysleli parodii na stránky What3words s názvem what3emojis, kde slova nahradily obrázky a symboly, protože ty jsou přece ještě zapamatovatelnější a navíc mohou být pro celý svět shodné, protože u smajlíků překladu netřeba. Další zase stvořili stránku What3fuck, na níž, jak název napovídá, jsou adresy zkombinovány jen z vulgarit.

Kdo přesvědčí lidi

Sheldrick pro média nekomentuje, zda a jak mu projekt vydělává. Platit by za něj měly firmy, které ho užívají. Ale teprve s Mongolskem si What3Words připsal pořádný zářez. Každopádně hned se vyrojily obavy, zda je bezpečné a moudré nechat na soukromníkovi (byť s proklamovanými dobrými úmysly), aby vytvořil monopol nad adresami. Tím by se na něm stala státní pošta závislou, což by mohlo vést k vysávání erárního rozpočtu.

Prozatím jsou to předčasné strachy. Aby novátorský systém začal fungovat, je potřeba o nezvyklém způsobu udávání adresy přesvědčit většinu obyvatel, což by v Mongolsku nebo Pobřeží Slonoviny vyžadovalo od tamních vlád mimořádně efektivní a tedy i nákladnou kampaň po celé zemi. Nic takového se neodehrálo.

Prozatím What3words zůstává zajímavým start-upem, u něhož se můžeme jen dohadovat, který jím stvořený čtverec mu v angličtině správně předpovídá budoucnost. Ten z australského Severního teritoria (obrovský.úspěch.navždy) nebo ten v čínském Kantonu (konec.bez.slávy)?


Češi, děkujem! vzkazují lidé z celého světa. Poděkování na billboardech psali přímo ti, kterým pomáhá Člověk v tísni

Začátkem listopadu se na billboardech v Praze, Brně a v Ostravě objevily ručně psané vzkazy od holčičky Amal ze Sýrie, učitele Mohamada z Afghánistánu, pana Rudolfa z východní Ukrajiny a dobrovolníka Thet Mawa z Barmy. Díky kampani www.cesidekujem.cz

foto: autorka

Švadlena Loveness dává dívkám možnost chodit do školy

Žena v barevných zdobených šatech sedí u šicího stroje obklopená hromadami afrických látek. Ač se to nezdá, švadlena Loveness Zulu (45) právě zachraňuje budoucnost dívkám z města Kasama na severu Zambie.

Foto: Jiří Pasz

Skejt jako symbol svobody

Skateboarding zažívá v Rangúnu boom. Pro mladou generaci je jedním ze symbolů nové cesty k demokracii a propojení se světem.

UNwomen(CC BY-NC-ND 2.0)

Žena, která zabránila stovkám dětských svateb

V Malawi je asi polovina dívek provdána před osmnáctými narozeninami. Mnohé z nich ještě jako děti otěhotní. Starostka Theresa Kachindamoto se to snaží změnit.

Domaci_pracovnici_Foto: Ferry Latief

Evropské obuvnické značky šijí v Indonésii

Indonésie je čtvrtým největším výrobcem obuvi na světě po Číně, Indii a Vietnamu. V roce 2015 se v této zemi vyrobila jedna miliarda párů bot.

DFID - UK Department for International

15 milionů dětských nevěst na prodej

Sadia z Bangladéše chodila ráda do školy a snila o tom, že bude učitelka matematiky. V osmé třídě ale musela školní lavici opustit. Je jí šestnáct let a před osmi měsíci porodila dceru. Už je to dva roky, co se vdávala.

Archiv ČvT

Ráj na zemi. Ale jen na první pohled

Filipíny patří k zemím, které nejvíc ohrožují klimatické změny. Některé z asi sedmi tisíc ostrovů zřejmě zmizí pod hladinou moře. Zemi drancují tajfuny i sucha. Češi proto pomáhají místním najít způsob obživy. Lidé tak začali

foto: Petr Štefan

Žiji tady a teď, říká finanční manažer mise v Barmě

Ekonom Jiří Bednář (37) z Brna pracoval v prestižní auditorské firmě nebo pro vlastníka černouhelných dolů. Pak se rozhodl přehodnotit svůj život a vyrazil na misi společnosti Člověk v tísni v Barmě.

Prožije Keňa opět během voleb násilí?

V úterý v šest hodin ráno se otevřely volební místnosti v jedné z nejrozvinutějších demokracií Afriky. Hlasovat o budoucnosti země se chystalo téměř 19 milionů voličů. Téměř polovina z nich jsou lidé do 35 let, volby tak do značné

Chcete-li pravidelně dostávat novinky z našeho webu přímo do Vaší e-mailové schránky, přihlaste se.


Časopis Rozvojovka 3/2017

starší vydání >

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2017 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM