Zapojte se
Loading


Prožije Keňa opět během voleb násilí?

09.08.2017
Jiří Pasz, Foto: Donwilson Odhaimbo

Téma: Situace v rozvojových zemích

Region: Afrika

V úterý v šest hodin ráno se otevřely volební místnosti v jedné z nejrozvinutějších demokracií Afriky. Hlasovat o budoucnosti země se chystalo téměř 19 milionů voličů. Téměř polovina z nich jsou lidé do 35 let, volby tak do značné míry mohou mít v rukou mladí lidé. O tom, že je to důležitá volba tu nikdo nepochybuje, politika je po dlouhé týdny hlavním tématem hovorů a volební místnosti praskaly ve švech.

Na otázku, co by si lidé od nové vlády přáli, odpovídají obyvatelé největšího nairobského slumu Kibera téměř jednohlasně: odstranění masivní korupce, zlepšení služeb zejména ve zdravotnictví, větší investice do tvorby pracovních míst a snížení cen potravin, které se v poslední době téměř zdvojnásobily. Právě Kibera byla jedním z centrem násilností, které propukly po volbách v roce 2007, jež stály život asi 1400 lidí. Konflikt se rozpoutal mezi různými kmeny, příslušnost k nim je v Keni nejčastějším rozhodovacím faktorem koho volit. I v těchto volbách se lidé rozhodují podle toho, ke kterému ze 43 kmenů patří kandidáti. O křeslo prezidenta se tak rozhodne mezi současným prezidentem Uhuru Kenyattou z kmene Kikuju a opozičním kandidátem Railou Odingou z kmene Luo. Šance kandidátů jsou podle průzkumů naprosto vyrovnané, což zvyšuje nervozitu v zemi. Oba muži jsou veterány politiky a tomu také odpovídá součet jejich skandálů. Největší ranou pro důvěru voličů ve férovost voleb, ale byla záhadná vražda šéfa IT volební komise. Toho policie našla v lese u Nairobi, tělo neslo známky mučení. Chris Msando byl jednou z nejdůležitějších postav voleb, se všemi kódy a přístupy k elektronickému systému sčítání hlasů. Ten v minulosti selhával a jeho další kolaps by mohl voliče rozčílit.

Ze strany mezinárodních pozorovatelů panuje největší obava z toho, že jeden z kandidátů neuzná výsledek voleb a protesty proti výsledkům se zvrtnou v násilnosti. Keňané samotní budou nyní s napětím očekávat sčítání hlasů. Místní média prozatím hovoří o tiché panice. Tisíce lidí odcestovali z Nairobi na venkov, rodiny se zásobují potravinami pro případ, že obchody zůstanou zavřené, a velká část obchodů během volebního dne skutečně zůstala zavřená. Někteří majitelé dokonce odvezli všechno zboží z obchodů pryč z obavy z rabování.

Jak vše dopadne, ukáží následující dny. Důležitá otázka je, zda volby přinesou nějakou skutečnou změnu. To je mimořádně důležité, protože Keňa je stabilní regionální demokratická velmoc a centrum mezinárodního obchodu. Přes relativně stabilní 5% ekonomický růst a investice do bankovnictví a IT se v zemi zvětšují sociální rozdíly. V indexu lidské rozvoje tak Keňa zaujímá až 146. příčku za Barmou, Nepálem, či Kambodžou. 

Volby v Keni provází masivní a drahá politická kampaň. 

V zemi může volit až 19 milionů voličů.

Volby pomáhá rozhodnout i velká účast žen.

V Keni je 43 kmenů, volči se často rozhodují podle etnické příslušnosti.

O hlasování je obrovský zájem.

Na volby dohlíží keňská volební komise i mezinárodní pozorovatelé.

Účast je dostupná pro naprostou většinu voličů, identita se potvrzuje pomocí občanky a otisku prstu.

Na volby dohlíží přes 150 tisíc policistů a na mnoha místech je i armáda.

Politika se stala námětem vášnivých debat všech Keňanů, vývoj pečlivě sledují.

Univerzálním motem kampaně jsou “mírumilovné a férové volby”. Po odvolení je každý označen nesmazatelným inkoustem.

Foto: Donwilson Odhaimbo


Foto: Jiří Pasz

Skejt jako symbol svobody

Skateboarding zažívá v Rangúnu boom. Pro mladou generaci je jedním ze symbolů nové cesty k demokracii a propojení se světem.

UNwomen(CC BY-NC-ND 2.0)

Žena, která zabránila stovkám dětských svateb

V Malawi je asi polovina dívek provdána před osmnáctými narozeninami. Mnohé z nich ještě jako děti otěhotní. Starostka Theresa Kachindamoto se to snaží změnit.

Domaci_pracovnici_Foto: Ferry Latief

Evropské obuvnické značky šijí v Indonésii

Indonésie je čtvrtým největším výrobcem obuvi na světě po Číně, Indii a Vietnamu. V roce 2015 se v této zemi vyrobila jedna miliarda párů bot.

DFID - UK Department for International

15 milionů dětských nevěst na prodej

Sadia z Bangladéše chodila ráda do školy a snila o tom, že bude učitelka matematiky. V osmé třídě ale musela školní lavici opustit. Je jí šestnáct let a před osmi měsíci porodila dceru. Už je to dva roky, co se vdávala.

Archiv ČvT

Ráj na zemi. Ale jen na první pohled

Filipíny patří k zemím, které nejvíc ohrožují klimatické změny. Některé z asi sedmi tisíc ostrovů zřejmě zmizí pod hladinou moře. Zemi drancují tajfuny i sucha. Češi proto pomáhají místním najít způsob obživy. Lidé tak začali

Balík do každé mongolské jurty i do poslední chýše v africkém slumu

Nové technologie mění poštu v rozvojovém světě. Dnes každý obyvatel západoafrického Pobřeží slonoviny a východoasijského Mongolska bude moci dostat zásilku, ač jeho bydliště doposud žádnou klasickou adresu nemělo. Postačí místo

foto: Petr Štefan

Žiji tady a teď, říká finanční manažer mise v Barmě

Ekonom Jiří Bednář (37) z Brna pracoval v prestižní auditorské firmě nebo pro vlastníka černouhelných dolů. Pak se rozhodl přehodnotit svůj život a vyrazil na misi společnosti Člověk v tísni v Barmě.

Ben Barber, USAID

Jemen: Ženám právo zakázáno

Zvolit si práci dle vlastního uvážení, studovat na univerzitách, chodit na ulici v krátkých sukních, zamilovat se a vdát se podle své volby. Pro nás běžné věci, pro ženy v Jemenu zatím nedostižný sen.

foto: archiv Moniky Nové

Rozhovor o šamanech: Místo léků dostanou kyselinu sírovou

Monika Nová z Karlovy univerzity zkoumala, proč obyvatelé venkova v Malawi a Ugandě chodí raději k šamanům a tradičním léčitelům než do klinik „západního typu“. Tohle téma ji zajímá také proto, že je spoluzakladatelkou venkovského

Chcete-li pravidelně dostávat novinky z našeho webu přímo do Vaší e-mailové schránky, přihlaste se.


Časopis Rozvojovka 2/2017

starší vydání >

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2017 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM