Zapojte se
Loading


Prožije Keňa opět během voleb násilí?

09.08.2017
Jiří Pasz, Foto: Donwilson Odhaimbo

Téma: Situace v rozvojových zemích

Region: Afrika

V úterý v šest hodin ráno se otevřely volební místnosti v jedné z nejrozvinutějších demokracií Afriky. Hlasovat o budoucnosti země se chystalo téměř 19 milionů voličů. Téměř polovina z nich jsou lidé do 35 let, volby tak do značné míry mohou mít v rukou mladí lidé. O tom, že je to důležitá volba tu nikdo nepochybuje, politika je po dlouhé týdny hlavním tématem hovorů a volební místnosti praskaly ve švech.

Na otázku, co by si lidé od nové vlády přáli, odpovídají obyvatelé největšího nairobského slumu Kibera téměř jednohlasně: odstranění masivní korupce, zlepšení služeb zejména ve zdravotnictví, větší investice do tvorby pracovních míst a snížení cen potravin, které se v poslední době téměř zdvojnásobily. Právě Kibera byla jedním z centrem násilností, které propukly po volbách v roce 2007, jež stály život asi 1400 lidí. Konflikt se rozpoutal mezi různými kmeny, příslušnost k nim je v Keni nejčastějším rozhodovacím faktorem koho volit. I v těchto volbách se lidé rozhodují podle toho, ke kterému ze 43 kmenů patří kandidáti. O křeslo prezidenta se tak rozhodne mezi současným prezidentem Uhuru Kenyattou z kmene Kikuju a opozičním kandidátem Railou Odingou z kmene Luo. Šance kandidátů jsou podle průzkumů naprosto vyrovnané, což zvyšuje nervozitu v zemi. Oba muži jsou veterány politiky a tomu také odpovídá součet jejich skandálů. Největší ranou pro důvěru voličů ve férovost voleb, ale byla záhadná vražda šéfa IT volební komise. Toho policie našla v lese u Nairobi, tělo neslo známky mučení. Chris Msando byl jednou z nejdůležitějších postav voleb, se všemi kódy a přístupy k elektronickému systému sčítání hlasů. Ten v minulosti selhával a jeho další kolaps by mohl voliče rozčílit.

Ze strany mezinárodních pozorovatelů panuje největší obava z toho, že jeden z kandidátů neuzná výsledek voleb a protesty proti výsledkům se zvrtnou v násilnosti. Keňané samotní budou nyní s napětím očekávat sčítání hlasů. Místní média prozatím hovoří o tiché panice. Tisíce lidí odcestovali z Nairobi na venkov, rodiny se zásobují potravinami pro případ, že obchody zůstanou zavřené, a velká část obchodů během volebního dne skutečně zůstala zavřená. Někteří majitelé dokonce odvezli všechno zboží z obchodů pryč z obavy z rabování.

Jak vše dopadne, ukáží následující dny. Důležitá otázka je, zda volby přinesou nějakou skutečnou změnu. To je mimořádně důležité, protože Keňa je stabilní regionální demokratická velmoc a centrum mezinárodního obchodu. Přes relativně stabilní 5% ekonomický růst a investice do bankovnictví a IT se v zemi zvětšují sociální rozdíly. V indexu lidské rozvoje tak Keňa zaujímá až 146. příčku za Barmou, Nepálem, či Kambodžou. 

Volby v Keni provází masivní a drahá politická kampaň. 

V zemi může volit až 19 milionů voličů.

Volby pomáhá rozhodnout i velká účast žen.

V Keni je 43 kmenů, volči se často rozhodují podle etnické příslušnosti.

O hlasování je obrovský zájem.

Na volby dohlíží keňská volební komise i mezinárodní pozorovatelé.

Účast je dostupná pro naprostou většinu voličů, identita se potvrzuje pomocí občanky a otisku prstu.

Na volby dohlíží přes 150 tisíc policistů a na mnoha místech je i armáda.

Politika se stala námětem vášnivých debat všech Keňanů, vývoj pečlivě sledují.

Univerzálním motem kampaně jsou “mírumilovné a férové volby”. Po odvolení je každý označen nesmazatelným inkoustem.

Foto: Donwilson Odhaimbo


foto: Karolína Šklebená

Proč chudí v Africe dávají uplatky více než bohatí?

Máte nemocné dítě, potřebujete řidičák, nebo vás okradli a očekáváte pomoc a spolupráci od policie? Pokud jste se narodili v Libérii, Kamerunu, nebo v Sierře Leone, bez uplácení státních úředníků se v těchto situacích z velké

foto: Tereza Hronová

Některé léky neléčí. Panělané přípravky zabíjí statisíce lidí

Ať už je to falešný paralen nebo léky proti malárii, tyto padělané přípravky zabíjejí stovky tisíc lidí. Padělatelé z Číny a Indie vyrábí tabletky z křídy, prachu a špinavé vody a posílají je do celého světa. Chudoba, korupce

Foto: Jiří Pasz

Uprchlíci představují pro Libanon zátěž i příležitost pro byznys

Libanon je zemí s největším počtem uprchlíku na světě na počet obyvatel. Jejich postavení způsobuje, že je mnozí Libanonci vykořisťují.

Foto: Tereza Hronová

Rozhovor: Místo léků dostanou kyselinu sírovou

Monika Nová z Karlovy univerzity zkoumala, proč obyvatelé venkova v Malawi a Ugandě chodí raději k šamanům a tradičním léčitelům než do klinik „západního typu“. Tohle téma ji zajímá také proto, že je spoluzakladatelkou venkovského

Foto: Tereza Hronová

Konflikt v konžském Kasai: masové hroby, zmizelá těla a duchové

Nepokoje kolem prezidentských voleb rozdmýchaly v regionu Kasai konflikt, který si zatím vyžádal tisíce obětí. Přes milion lidí uteklo ze svých domovů

Foto: Arthur F. Sniegon

Zbytečně neriskuji. A pokud ano, má to smysl.

Arthur F. Sniegon (29) odmala věděl, že chce být přírodovědec a ochranář. Před pěti lety se vydal do rovníkové Afriky na kole a zamiloval se do ní. Poslední roky se v Kongu, Kamerunu a Čadu naplno věnuje záchraně slonů před pytláky.

Češi, děkujem! vzkazují lidé z celého světa. Poděkování na billboardech psali přímo ti, kterým pomáhá Člověk v tísni

Začátkem listopadu se na billboardech v Praze, Brně a v Ostravě objevily ručně psané vzkazy od holčičky Amal ze Sýrie, učitele Mohamada z Afghánistánu, pana Rudolfa z východní Ukrajiny a dobrovolníka Thet Mawa z Barmy. Díky kampani www.cesidekujem.cz

foto: autorka

Švadlena Loveness dává dívkám možnost chodit do školy

Žena v barevných zdobených šatech sedí u šicího stroje obklopená hromadami afrických látek. Ač se to nezdá, švadlena Loveness Zulu (45) právě zachraňuje budoucnost dívkám z města Kasama na severu Zambie.

Foto: Jiří Pasz

Skejt jako symbol svobody

Skateboarding zažívá v Rangúnu boom. Pro mladou generaci je jedním ze symbolů nové cesty k demokracii a propojení se světem.

Chcete-li pravidelně dostávat novinky z našeho webu přímo do Vaší e-mailové schránky, přihlaste se.


Časopis Rozvojovka 4/2017

starší vydání >

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2018 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM