Zapojte se
Loading


Chráněným mořským želvám škodí některé „záchranné“ stanice i jejich návštěvníci

15.06.2017
www.morskezelvy.cz

Téma: Rozvojové cíle tisíciletí

Region: Asie

Jedete do Indonésie nebo na Srí Lanku či jinam do tropů na dovolenou? Zajímá vás místní příroda, například mořské želvy? Dávejte si pozor. Ne všechny záchranné stanice, které nabízí exkurze, skutečně pomáhají ohroženým živočichům.

Želví vejce na jídelním lístku nebo prodej náramků z želvoviny na letišti? Nezákonné ale přesto realita. Člověk si hnědožlutý levný suvenýr, který vypadá jako z plastu koupí, a pak se jen diví, když ho v Česku při výstupu z letiště zastaví celníci. Mořské želvy jsou totiž chráněné mezinárodním zákonem a dovoz čehokoli z nich je trestný čin.

V Malajsii je možné vidět restaurace, kde v akváriu plavou asi 30cm velké želvy - stačí na nějakou ukázat a skončí na talíři stejně jako krab či langusta z vedlejšího akvária. Místní zákony jsou přísné – například v Indonésii hrozí za to 5 let vězení a pokuta 200 000Kč - ale jejich vymáhání nikdo neřeší. Proto je nikdo nedodržuje a příroda trpí. „Korupci v přímém přenosu jsem viděla i loni,“ popisuje Hana Svobodová bioložka ze ZOO Hodonín, která se ochraně mořských želv věnuje už 13 let.

„Z ostrova, kde želvy v Indonésii chráníme, jsme natočili loď, která v okolí lovila ryby dynamitem. Na videu byla vidět barva lodi i to, jak za ní voda stříká do výšky kvůli výbuchům trhaviny. Video jsme předali policii, ta loď vypátrala, našla v ní 4 tuny ryb ulovených prokazatelně touto zakázanou destruktivní metodou a nic se nestalo. Ptala jsem se proč a policista mi odpověděl, že na videu není vidět obličej majitele lodi, jak hází dynamit do vody. Obálka zřejmě zafungovala. Takových případů je hodně, proto nečekejme, že za nás bude přírodu chránit policie či dokonce nějaká velká nadnárodní organizace. Iniciativa a zodpovědnost je na každém z nás,“ říká Hana Svobodová.

Vyplatí se přemýšlet o tom, co jíst a co ne, co si koupit na památku a dokonce i které záchranné centrum navštívit. Existují totiž taková, která želvám skutečně pomáhají, a pak také ta, která spíše škodí. Nemusíte být zrovna biolog, abyste si vybrali zodpovědně a přírodě pomohli. Vyhýbejte se centrům, kde drží želvy v bazénech. Mořská želvy přece patří do moře. V zajetí želvám zakrní svaly, nevyvinou se jim dostatečně plíce, nenaučí se lovit, a ztratí instinkt kam plavat a kam se v dospělosti vrátit.

Jedna z takových „záchranných“ stanic se nachází na západě Sumatry, na pláži u města Pariaman naproti ostrůvku Pulau Kasiak, kam želvy kladou vejce. Rybáři je odtud záměrně vybírají a pracovníci centra od nich vejce na pobřeží vykupují. Takovým přístupem zde takzvaní ochránci sběr vajec jen podporují. Všichni jsou přece ze stejné vesnice  - a když rybáři mají peníze od ochranářů a ochranáři zase od turistů, radost mají obě strany.

Správné je rybářům vejce zabavit a dát jim pokutu za porušování zákona. Čím více turistů bude na zákony upozorňovat a podivné praktiky hlásit policii nebo organizacím, které se efektivní ochranou mořských želv dlouhodobě zabývají, tím dříve se podaří tyto způsoby „ochrany“ vymýtit. V centrech v Indonésii se také často setkáte s tím, že je v bazénech s mořskými želvami sladká voda. Rozbité čerpadlo je nejčastější výmluvou. Infekční nemoci želv, těžké dýchání a krunýř porostlý řasami nikdo neřeší.

A to není všechno. Indonésané snad už z principu nekrmí žádná zvířata, ani domácí mazlíčky. Kočka, pes či cokoli jiného si přece něco k snědku vždy najde, jenže mořské želvy zavřené mezi dlaždičkami tolik možností k lovu nemají. Zaměstnanci je prý krmí, ale při pohledu na okousané ploutvičky skoro každé menší karety (některé jsou dokonce pokousané i na krku), je zjevné, že ne dostatečně. Opět stačí upozornit na nesmyslnost situace, kdyby přece želvy pustili do moře, najdou si potravu sami.

Ochranáři dokonce nebudou muset stavět drahé bazény. Upozorněte při svých cestách místní na chyby a pořizujte fotky a videa. Mnohdy také stačí požádat místní, aby želvy pustili. Pro turistu to rádi udělají a vy tak pomůžete želvám přežít. Želvy vypuštěné do moře mají rozhodně větší šanci přežít než ty, které budou dál drženy v bazénu. A to i přesto, že v moři se malé želvy mohou stát potravou ryb. To je nejčastější výmluva, kterou pracovníci center s bazénky uvádějí. Jenže mořské želvy jsou na světě už 110 milionů let a ryby tu také byly odjakživa. Pro želvy jsou teď v moři daleko větším problémem rybáři a jejich sítě než přirození predátoři. Přestože právě vylíhlé jen 4cm velké mořské želvy vypadají křehce a bezbranně, jsou dostatečně vyvinuty pro okamžité vypuštění do jejich přirozeného prostředí.

Okamžité vypuštění je velmi důležité, protože zvířata držená v bazéncích po 48 hodinách ztrácí instinkt kam v moři plavat a jak se na stejnou pláž v dospělosti vrátit klást vlastní vejce. Právě vylíhlé želvy navíc mají ještě ze žloutku z vejce dostatek energie na plavbu dál od pobřeží, kde není tolik predátorů.  Bioložka Hana Svobodová doporučuje centra, kde turisty vezmou v noci potichu s baterkou s červeným světlem, které želvy neruší, na pláž podívat se, jak samice klade vejce, nebo kde dovolí pozorovat líhnutí malých želv, které hned se snůšky budou v podvečer utíkat vstříc oceánu. Takový zážitek patří k těm nezapomenutelným.

Tohle video ukazuje nejen, jak se liší dobrá centra na ochranu mořských želv od špatných, ale jsou zde i jiné informace a způsoby, jak můžeme želvám pomoci.

www.morskezelvy.cz

 

 


Foto: Jiří Pasz

Skejt jako symbol svobody

Skateboarding zažívá v Rangúnu boom. Pro mladou generaci je jedním ze symbolů nové cesty k demokracii a propojení se světem.

UNwomen(CC BY-NC-ND 2.0)

Žena, která zabránila stovkám dětských svateb

V Malawi je asi polovina dívek provdána před osmnáctými narozeninami. Mnohé z nich ještě jako děti otěhotní. Starostka Theresa Kachindamoto se to snaží změnit.

Domaci_pracovnici_Foto: Ferry Latief

Evropské obuvnické značky šijí v Indonésii

Indonésie je čtvrtým největším výrobcem obuvi na světě po Číně, Indii a Vietnamu. V roce 2015 se v této zemi vyrobila jedna miliarda párů bot.

DFID - UK Department for International

15 milionů dětských nevěst na prodej

Sadia z Bangladéše chodila ráda do školy a snila o tom, že bude učitelka matematiky. V osmé třídě ale musela školní lavici opustit. Je jí šestnáct let a před osmi měsíci porodila dceru. Už je to dva roky, co se vdávala.

Archiv ČvT

Ráj na zemi. Ale jen na první pohled

Filipíny patří k zemím, které nejvíc ohrožují klimatické změny. Některé z asi sedmi tisíc ostrovů zřejmě zmizí pod hladinou moře. Zemi drancují tajfuny i sucha. Češi proto pomáhají místním najít způsob obživy. Lidé tak začali

Balík do každé mongolské jurty i do poslední chýše v africkém slumu

Nové technologie mění poštu v rozvojovém světě. Dnes každý obyvatel západoafrického Pobřeží slonoviny a východoasijského Mongolska bude moci dostat zásilku, ač jeho bydliště doposud žádnou klasickou adresu nemělo. Postačí místo

foto: Petr Štefan

Žiji tady a teď, říká finanční manažer mise v Barmě

Ekonom Jiří Bednář (37) z Brna pracoval v prestižní auditorské firmě nebo pro vlastníka černouhelných dolů. Pak se rozhodl přehodnotit svůj život a vyrazil na misi společnosti Člověk v tísni v Barmě.

Prožije Keňa opět během voleb násilí?

V úterý v šest hodin ráno se otevřely volební místnosti v jedné z nejrozvinutějších demokracií Afriky. Hlasovat o budoucnosti země se chystalo téměř 19 milionů voličů. Téměř polovina z nich jsou lidé do 35 let, volby tak do značné

Ben Barber, USAID

Jemen: Ženám právo zakázáno

Zvolit si práci dle vlastního uvážení, studovat na univerzitách, chodit na ulici v krátkých sukních, zamilovat se a vdát se podle své volby. Pro nás běžné věci, pro ženy v Jemenu zatím nedostižný sen.

Chcete-li pravidelně dostávat novinky z našeho webu přímo do Vaší e-mailové schránky, přihlaste se.


Časopis Rozvojovka 2/2017

starší vydání >

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2017 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM