Zapojte se
Loading


Mongolská pošta dává adresu i dosud „neviditelným“

 / Autor: Paulo Philippidis , Flickr.com, (CC BY 2.0)

24.05.2017
Charlota Dědková, Rozvojovka 03/2016

Téma: Komunitní rozvoj, mikrofinancování, podnikání

Region: Asie

Až 75 % obyvatel planety nemá žádnou poštovní adresu. Problém by mohl vyřešit nový systém, který místo GPS souřadnic využívá tři jednoduchá slova popisující lokaci.

Lidé bez adresy jsou v podstatě neviditelní – nemohou jim být doručovány žádné zásilky, nejsou lokalizovatelní v případě havárií a téměř nemožná je pro ně také komunikace s úřady. Problém se rozhodlo vyřešit Mongolsko, které jako první země na světě začalo využívat lokalizační systém What3Words, který umožňuje přiřadit adresu i lidem, kteří dosud žádnou neměli.

Inovace pochází z dílny britského start-upu. Systém What3Words rozděluje celou planetu na čtverce velké 3x3 metry, kterým jsou přiřazeny jednoduché a snadno zapamatovatelné trojslovné názvy. Základní myšlenkou projektu je, že tři jednoduchá slova jsou mnohem lépe zapamatovatelná než dlouhá čísla souřadnic. Zákazníci si pomocí bezplatné aplikace mohou vyhledat trojslovný kód místa určení, který pouze napíší na obálku. Ve chvíli, kdy zásilka vstoupí do mongolského poštovního systému, software ji převede do GPS souřadnic, které umožní následné doručení i na místa, která nemají přiřazený název a číslo popisné.

Pošta pro kočovníky

Mongolsko mělo dlouhodobě problém s lokalizací obyvatel, zejména proto, že většina míst není pojmenovaná, ani v metropoli Ulanbátaru, a zhruba čtvrtina Mongolů kočuje. Země s rozlohou odpovídající zhruba Evropské unii s takto nepřesným adresním systémem přijala What3Words jako plnohodnotnou součást svého doručovacího systému, což má mimo jiné napomoci ekonomickému rozvoji státu.

V mnoha částech země bylo pro lidi nutností dojíždět k poštovní schránce desítky kilometrů daleko, pro některé je převzít si svou poštu prakticky nemožné. Doposud byly některé zásilky opatřovány orientačními body („naproti benzínové pumpě“, „v blízkosti kavárny“ apod.), ale nedoručitelná psaní byla v podstatě samozřejmostí. To nejen obtěžovalo občany, ale rovněž brzdilo provoz podniků a státních úřadů a také podstatně zvyšovalo náklady samotné pošty.

Catherine Arnold, britská velvyslankyně v Mongolsku, komentovala pro server MongolPost zavedení What3Words s nadšením: „Je to skvělý příklad kreativní britské společnosti, která přinesla Mongolsku inovativní technologii k vyřešení skutečného problému. What3Words a mongolská pošta poprvé dala každému Mongolovi adresu.“ Ve stejném duchu hovoří i generální ředitel pošty Batsaikhan Tsedendamba, který již nyní sleduje nárůst počtu poštovních spotřebitelů a věří, že spolupráce bude úspěšná i nadále.

Čmáranice na domech

Problémy s adresním systémem trápí zejména rozvojový svět. Například v Ghaně bylo testováno asi pět modelových systémů, přičemž žádný z nich se neukázal jako funkční. V hlavním městě jsou často vidět načmárané různé kombinace slov a čísel jako pozůstatek různých pokusů identifikovat jednu konkrétní budovu.

Mongolsko je prozatím jedinou zemí na světě, která What3Words využívá. Otázkou je, jak moc je funkční: „Nevím o nikom, kdo by W3W využíval, navíc se zdá, že aplikace není přeložená do mongolštiny. Zkoušel jsem si ji stáhnout a objevila se hláška, že není v Mongolsku dostupná,“ popisuje Quentin Moreau z Člověka v tísni, který v Mongolsku dlouhodobě žije.

Kdyby se ovšem aplikace W3W v Mongolsku osvědčila, může být využívána jakoukoliv jinou zemí s podobně komplikovanými doručovacími systémy. Kromě Mongolska jsou trojslovná pojmenování míst využívána pouze mezinárodními organizacemi, například Spojenými národy.

 

Další články z časopisu Rozvojovka 03/2016 najdete zde


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM