Zapojte se
Loading


Jediná Češka v syrské válce žije v kurdské Rožavě

foto: autorky

03.05.2017
Markéta Kutilová, Lenka Klicperová

Téma: Válečné konflikty, humanitární krize, přírodní katastrofy, obnova

Region: Blízký a střední Východ

Paní Olga je jediná Češka, která žije přímo v Sýrii – v oblasti Rožava, kde Kurdové vyhlásili autonomii na režimu Bašára Asada.

O tom, že na severu Sýrie žije Češka, se dozvídáme už v Praze. Těžko věřit. Ale nakonec jsme ji opravdu vypátraly, víme, že se jmenuje Olga. Oblast Rožava je ze všech stran obklopena nepřáteli – na jihu  tzv. Islámským státem, na severu Tureckem, které na Rožavu vyhlásilo embargo a hranici neprodyšně uzavřelo vysokým plotem a střeleckými věžemi. A tak nám nezbývá, než se za Olgou vydat z Iráku. V malé plechové loďce překračujeme řeku Tigris a jedeme do Kámišlí -  hlavního města Rožavy.

Zde se potkáváme s panem Bahrim, který studoval v Bratislavě. Je to jediný člověk, který ví, kde Olga s manželem bydlí. Jejich telefon je totiž nedostupný.

Kodrcáme se po prašných cestách malými  vesničkami mezi stády ovcí. Máme štěstí a brzy nás – překvapivě plynulou češtinou - vítá manžel paní Olgy, Hosen Jannan. Česko-syrský pár se nezalekl blízkosti islamistů a rozhodl se za každou cenu zůstat ve svém domově, na obrovské farmě. Hranice tzv. Islámského státu je odtud asi 25 kilometrů. Projíždíme sadem olivovníků a citrusů. Po levé straně míjíme stádo ovcí a výběh pro koně. U vchodu do domu nás málem kousne do nohy želva. “To je náš pes, vyjede po každém, kdo chce dovnitř,” směje se blonďatá paní, která právě vyšla ven. Paní Olga Jananová, drobná padesátnice, která se nezalekla válečné vřavy kousek za humny.

„Seznámili jsme se v Praze, na plese, Hosen studoval zemědělku. Pak jsme žili nějaký čas v Německu, ale na nás je tam všechno moc organizované. Vydrželi jsme tam 20 let a pak jsme se rozhodli, že z toho evropského stresu potřebujeme někam do klidu,” vypráví Olga v moderně zařízeném domě.

Zrovna pustili proud. Chtěla zrovna začít žehlit – musí využít vzácný okamžik, kdy jde elektřina. Stěhovat se ale nechce. „Rakety nám padaly na dům, když se Asad rozhodl bezdůvodně bombardovat tuhle oblast. Byli jsme rozhodnutí se bránit se zbraní v ruce. Když tu žijete, naučíte se ledacos,” naznačuje Olga, že i ona se musela naučit zacházet se zbraněmi.

Není jediná. V Rožavě se učí střílet děti od 14 let a každý má doma zbraň. Tzv. Islámský stát totiž často útočí v noci.

Farma Jananových  je jako oáza uprostřed ničeho. Hlavním zdrojem příjmů farmy dřív bývali dostihoví koně. Hosen jim rozumí jako nikdo široko daleko. Dřív stačilo prodat jedno dobré hříbě a měli na celý rok vystaráno. Válka ovšem dostihy a chov koní úplně zničila. Nakoupili tedy ovce a začali je chovat na maso.

Paní Olgu štve i množství checkpointů na silnicích. A nejen to. „Proč bych měla několikrát během cesty někomu vysvětlovat, kam jedu? Co je jim po tom? Všichni mě tu znají, vědí, co jsem zač,” rozčiluje se. Ne všichni v Rožavě podporují hlavní opoziční stranu PYD, za to prý všichni stojí za kurdskými milicemi YPG a YPJ.  „Jen díky YPG nás Da´iš zatím nesežral. Ale byli tady hodně blízko – dívali jsme se odsud z domu, jak je koalice bombardovala. YPG neutíkají a kdo sám nebojuje, rád je podpoří, i my. Když k nám přijdou, dáme, co máme, vždyť nás chrání,” líčí s patrnou vášní v hlase Olga. Na strach prý nemá čas, musí se starat o hospodářství.

Další články o Češích ve světě hledejte v příloze z MF DNES.


foto: Tereza Hronová

Česko je na 5. místě v naplňování SDGs ze 157 zemí světa. U české veřejnosti vede Zdraví, Ekonomický růst a Život na souši.

Asociace společenské odpovědnosti spolu s agenturou Ipsos provedla v červnu výzkum, ve kterém sledovala, jak lidé v ČR vnímají Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN. Oproti minulému roku se povědomí o SDGs mezi českou populací zvýšilo

Amustard

Turkmenistán: národ mezi dvěma diktátory

Turkmenistán je známý jako jeden z nejizolovanějších států světa s tvrdou diktaturou, silným kultem osobnosti a ostrým vymezením proti sovětské minulosti. Spolu se vznikem samostatného státu vznikla i nová národní identita vytvářená

GovernmentZA (CC BY-ND 2.0)

Čínský drak v Africe: neokolonialismus, nebo chytré investice?

Objem čínské rozvojové pomoci a investic v Africe za poslední roky roste. Ovšem to je také jediný fakt týkající se čínského angažmá v Africe, na kterém existuje široká shoda. Aktivity Číny vzbuzují velké debaty.

 / Autor: Jiří Pasz_Ministerstvo vnitra

Přetížený úsměv kurdských lékařů

Konflikt v Sýrii a operace tzv. Islámského státu na území Iráku způsobily jednu z největších uprchlických krizí dnešní doby. V Kurdistánu pomáhají i čeští lékaři.

foto: Dimitry B., Flickr.com

Přináší Africe lovecký turismus rozvoj?

Na černém kontinentu se faunu snaží chránit paradoxně povolením jejího odstřelu. Lov má přinést peníze do vesnic.

Zipline Final Assembly

Od zabíjení k naději na změnu: budoucnost dronů v Africe

Některé zabíjí, jiné jsou pro zábavu. Drony ale také mohou významně pomoci rozvoji Afriky, například při dodávkách léků nebo v boji proti pytláctví, píše britský deník The Guardian.

Chráněným mořským želvám škodí některé „záchranné“ stanice i jejich návštěvníci

Jedete do Indonésie nebo na Srí Lanku či jinam do tropů na dovolenou? Zajímá vás místní příroda, například mořské želvy? Dávejte si pozor. Ne všechny záchranné stanice, které nabízí exkurze, skutečně pomáhají ohroženým živočichům.

Stéphane M Grueso

Tam, kde umírají lodě, umírají i lidé

Námořní trasy tepou životem. Dennodenně je na lodích převáženo z jednoho konce světa na druhý ohromné množství zboží. Lodě jsou navržené tak, aby dokázaly čelit extrémním podmínkám na moři, nicméně i tak po několika dekádách

Slovenka v Rwande bojuje proti podvýžive

Slovenka Mária Medvecová zo Stropkova po prvýkrát prišla do Rwandy v novembri 2016: ako dobrovoľníčka programu Slovak Aid začala pracovať v rámci antimalnutričného centra v Kibeho na juhu krajiny.

Chcete-li pravidelně dostávat novinky z našeho webu přímo do Vaší e-mailové schránky, přihlaste se.


Časopis Rozvojovka 2/2017

starší vydání >

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2017 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM