Zapojte se
Loading


Jediná Češka v syrské válce žije v kurdské Rožavě

foto: autorky

03.05.2017
Markéta Kutilová, Lenka Klicperová

Téma: Válečné konflikty, humanitární krize, přírodní katastrofy, obnova

Region: Blízký a střední Východ

Paní Olga je jediná Češka, která žije přímo v Sýrii – v oblasti Rožava, kde Kurdové vyhlásili autonomii na režimu Bašára Asada.

O tom, že na severu Sýrie žije Češka, se dozvídáme už v Praze. Těžko věřit. Ale nakonec jsme ji opravdu vypátraly, víme, že se jmenuje Olga. Oblast Rožava je ze všech stran obklopena nepřáteli – na jihu  tzv. Islámským státem, na severu Tureckem, které na Rožavu vyhlásilo embargo a hranici neprodyšně uzavřelo vysokým plotem a střeleckými věžemi. A tak nám nezbývá, než se za Olgou vydat z Iráku. V malé plechové loďce překračujeme řeku Tigris a jedeme do Kámišlí -  hlavního města Rožavy.

Zde se potkáváme s panem Bahrim, který studoval v Bratislavě. Je to jediný člověk, který ví, kde Olga s manželem bydlí. Jejich telefon je totiž nedostupný.

Kodrcáme se po prašných cestách malými  vesničkami mezi stády ovcí. Máme štěstí a brzy nás – překvapivě plynulou češtinou - vítá manžel paní Olgy, Hosen Jannan. Česko-syrský pár se nezalekl blízkosti islamistů a rozhodl se za každou cenu zůstat ve svém domově, na obrovské farmě. Hranice tzv. Islámského státu je odtud asi 25 kilometrů. Projíždíme sadem olivovníků a citrusů. Po levé straně míjíme stádo ovcí a výběh pro koně. U vchodu do domu nás málem kousne do nohy želva. “To je náš pes, vyjede po každém, kdo chce dovnitř,” směje se blonďatá paní, která právě vyšla ven. Paní Olga Jananová, drobná padesátnice, která se nezalekla válečné vřavy kousek za humny.

„Seznámili jsme se v Praze, na plese, Hosen studoval zemědělku. Pak jsme žili nějaký čas v Německu, ale na nás je tam všechno moc organizované. Vydrželi jsme tam 20 let a pak jsme se rozhodli, že z toho evropského stresu potřebujeme někam do klidu,” vypráví Olga v moderně zařízeném domě.

Zrovna pustili proud. Chtěla zrovna začít žehlit – musí využít vzácný okamžik, kdy jde elektřina. Stěhovat se ale nechce. „Rakety nám padaly na dům, když se Asad rozhodl bezdůvodně bombardovat tuhle oblast. Byli jsme rozhodnutí se bránit se zbraní v ruce. Když tu žijete, naučíte se ledacos,” naznačuje Olga, že i ona se musela naučit zacházet se zbraněmi.

Není jediná. V Rožavě se učí střílet děti od 14 let a každý má doma zbraň. Tzv. Islámský stát totiž často útočí v noci.

Farma Jananových  je jako oáza uprostřed ničeho. Hlavním zdrojem příjmů farmy dřív bývali dostihoví koně. Hosen jim rozumí jako nikdo široko daleko. Dřív stačilo prodat jedno dobré hříbě a měli na celý rok vystaráno. Válka ovšem dostihy a chov koní úplně zničila. Nakoupili tedy ovce a začali je chovat na maso.

Paní Olgu štve i množství checkpointů na silnicích. A nejen to. „Proč bych měla několikrát během cesty někomu vysvětlovat, kam jedu? Co je jim po tom? Všichni mě tu znají, vědí, co jsem zač,” rozčiluje se. Ne všichni v Rožavě podporují hlavní opoziční stranu PYD, za to prý všichni stojí za kurdskými milicemi YPG a YPJ.  „Jen díky YPG nás Da´iš zatím nesežral. Ale byli tady hodně blízko – dívali jsme se odsud z domu, jak je koalice bombardovala. YPG neutíkají a kdo sám nebojuje, rád je podpoří, i my. Když k nám přijdou, dáme, co máme, vždyť nás chrání,” líčí s patrnou vášní v hlase Olga. Na strach prý nemá čas, musí se starat o hospodářství.

Další články o Češích ve světě hledejte v příloze z MF DNES.


Češi, děkujem! vzkazují lidé z celého světa. Poděkování na billboardech psali přímo ti, kterým pomáhá Člověk v tísni

Začátkem listopadu se na billboardech v Praze, Brně a v Ostravě objevily ručně psané vzkazy od holčičky Amal ze Sýrie, učitele Mohamada z Afghánistánu, pana Rudolfa z východní Ukrajiny a dobrovolníka Thet Mawa z Barmy. Díky kampani www.cesidekujem.cz

foto: autorka

Švadlena Loveness dává dívkám možnost chodit do školy

Žena v barevných zdobených šatech sedí u šicího stroje obklopená hromadami afrických látek. Ač se to nezdá, švadlena Loveness Zulu (45) právě zachraňuje budoucnost dívkám z města Kasama na severu Zambie.

Foto: Jiří Pasz

Skejt jako symbol svobody

Skateboarding zažívá v Rangúnu boom. Pro mladou generaci je jedním ze symbolů nové cesty k demokracii a propojení se světem.

UNwomen(CC BY-NC-ND 2.0)

Žena, která zabránila stovkám dětských svateb

V Malawi je asi polovina dívek provdána před osmnáctými narozeninami. Mnohé z nich ještě jako děti otěhotní. Starostka Theresa Kachindamoto se to snaží změnit.

Domaci_pracovnici_Foto: Ferry Latief

Evropské obuvnické značky šijí v Indonésii

Indonésie je čtvrtým největším výrobcem obuvi na světě po Číně, Indii a Vietnamu. V roce 2015 se v této zemi vyrobila jedna miliarda párů bot.

DFID - UK Department for International

15 milionů dětských nevěst na prodej

Sadia z Bangladéše chodila ráda do školy a snila o tom, že bude učitelka matematiky. V osmé třídě ale musela školní lavici opustit. Je jí šestnáct let a před osmi měsíci porodila dceru. Už je to dva roky, co se vdávala.

Archiv ČvT

Ráj na zemi. Ale jen na první pohled

Filipíny patří k zemím, které nejvíc ohrožují klimatické změny. Některé z asi sedmi tisíc ostrovů zřejmě zmizí pod hladinou moře. Zemi drancují tajfuny i sucha. Češi proto pomáhají místním najít způsob obživy. Lidé tak začali

Balík do každé mongolské jurty i do poslední chýše v africkém slumu

Nové technologie mění poštu v rozvojovém světě. Dnes každý obyvatel západoafrického Pobřeží slonoviny a východoasijského Mongolska bude moci dostat zásilku, ač jeho bydliště doposud žádnou klasickou adresu nemělo. Postačí místo

foto: Petr Štefan

Žiji tady a teď, říká finanční manažer mise v Barmě

Ekonom Jiří Bednář (37) z Brna pracoval v prestižní auditorské firmě nebo pro vlastníka černouhelných dolů. Pak se rozhodl přehodnotit svůj život a vyrazil na misi společnosti Člověk v tísni v Barmě.

Chcete-li pravidelně dostávat novinky z našeho webu přímo do Vaší e-mailové schránky, přihlaste se.


Časopis Rozvojovka 3/2017

starší vydání >

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2017 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM