Zapojte se
Loading


Ze slumu za volant taxíku

Carlos Pe?alba, Flickr, (CC BY-NC-ND 2.0)

09.03.2017
Charlota Dědková

Téma: Gender

Region: Asie

Dívky a ženy z vyloučených oblastí v indickém Dillí nemají mnoho možností, jak své postavení ve společnosti zlepšit. Nyní mohou díky tamní vládě svůj potenciál využít - jako řidičky taxíků.

 „Před několika měsíci jsem mohla o nošení uniformy nebo řízení auta jenom snít. Moje matka uklízí na ulici a její příjem sotva stačil na uživení naší velké rodiny. Po střední škole jsem tedy zůstala doma, než jsem se dozvěděla o programu,“ řekla britskému Guardianu dívka Zahida. Absolvovala sedmiměsíční školení, které spustila vládní agentura NSKFDC (National Safai Karamchari Finance and Development Corporation). V rámci kurzů se účastnice učí nejen samotné řízení automobilu a pravidla silničního provozu, ale také se zdokonalují v angličtině nebo sebeobraně. Po absolvování programu mohou požádat o komerční taxikářskou licenci a zapojit se do běžného pracovního procesu.

Dívky se setkávají s překážkami, které jim brání práci v taxislužbách reálně vykonávat. Stává se, že absolventky náhle přestanou s úřady komunikovat kvůli zákazu ze strany rodiny. Jeden z úředníků NSKFDC pro server Asianage.com popisuje jeden z takových případů: „Stalo se, že dívka byla vyškolena a následně zaměstnaná. Její rodina si ovšem přála, aby se vdala. Dívka s námi úplně přerušila kontakt, což považuji za mrhání talentem. Je třeba zvyšovat i povědomí rodin o tom, jak důležité je posilovat postavení těchto žen.“ Matka Zahidy se rozhodla dceru do kurzu přihlásit především proto, že účastnice dostávají stipendium ve výši 1 500 rupií měsíčně.

Vláda se snaží projekt podpořit dialogem s komerčními společnostmi, přičemž cílem je vytvořit pro absolventky lepší pozici, pokud se ucházejí o zaměstnání. V květnu agentura podepsala smlouvu s firmami Uber a Ola, které tak vyškolené ženy a dívky mohou zaměstnat po ukončení kurzu.

Kromě zvyšování kvalifikace znevýhodněných dívek a žen a zvyšování jejich uplatnění na pracovním trhu je program přínosem i pro posílení bezpečnosti ve městě. Velkým problémem Dillí je totiž kriminalita a sexuální násilí ze strany taxikářů. Očekává se, že zvýšení podílu žen-taxikářek v provozu napomůže změně.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM