Zapojte se
Loading


Máma nemele maso: Český slabikář pomáhá ve Středoafrické republice

Archiv Siriri

23.02.2017
Lucie Kavanová, MF Dnes

Téma: Vzdělání, děti, mladí lidé, Rozvojová spolupráce ČR

Region: Afrika

S větou „Máma mele maso“ se čtenáři prvního slabikáře ve středoafrickém nářečí nesetkají, přesto unikátní kniha vznikla právě v České republice. Tu nejzákladnější učebnici zde vytvořila česká organizace Siriri a abecedu se podle ní v jedné z nejchudších zemí světa naučilo už prvních sto prvňáčků. Nyní míří do dalších škol.

Středoafrická republika je podle statistik OSN jedna ze tří zemí s nejméně dostupným vzděláním na světě. „Většinu škol tvoří chýše bez jakéhokoliv vybavení, kde děti mechanicky opakují výklad učitele,“ říká Ludmila Böhmová z neziskové organizace Siriri, která v místě dlouhodobě působí. V zemi zmítané občanskými válkami nefungují základní státní struktury včetně vzdělávání. Výklad ve většině škol tak probíhá i 56 let poté, co se bývalá francouzská kolonie osamostatnila, ve francouzštině, které ale většina prvňáčků vůbec nerozumí. A francouzsky je napsáno i to málo učebnic, co je zde k dispozici – včetně slabikářů. Reálie v nich jsou navíc zejména venkovským dětem vzdálené. „Například se v nich popisuje, jak někdo přiletěl letadlem a rodina ho jela autem vyzvednout, to je pro zdejší děti sci-fi,“ říká Böhmová. Výsledkem je 56 % negramotnost.Archiv Siriri

Právě proto se Siriri, české sdružení, které se ve Středoafrické republice deset let zaměřuje na vzdělávací projekty, vloni rozhodlo vytvořit slabikář ve zde široce rozšířeném nářečí sango. Ve spolupráci s italskými misionáři a s místními učiteli vytvořili učebnici, v níž texty i pestrobarevné ilustrace vychází z místních reálií. Texty jako „Dneska jsem jedl brambory a banány,“ či „Usnul jsem ve stínu velikého stromu,“ napsali středoafričtí učitelé a prokládají je obrázky výtvarníka Davida Böhma, například s motivy místního trhu, školy, pekárny či ordinace lékaře. Spolu s abecedou si totiž jeho prostřednictvím mají prvňáčci osvojit i základní hygienické návyky a rozšířit si představu o zaměstnáních, kterým by se jednou mohli - kromě práce na poli - věnovat. Mít vlastní učebnici je dle pracovníků Siriri pro místní děti luxus, aby tedy knihy posloužily co nejvíce školákům, je formát slabikáře uzpůsoben tomu, aby se z něj mohly učit až tři děti najednou.

Archiv SiririV pilotní fázi se podle českého slabikáře na přelomu roku učilo 150 prvňáků. „Po několika měsících ovládlo abecedu 90 procent z nich,“ pochvaluje si Böhmová. Nyní Siriri rozjelo tříleté pokračování projektu, během něhož nechalo v Kamerunu vytisknout dalších 5 000 kusů, které distribuuje do dalších středoafrických škol. 

Kromě výroby té nejzákladnější učebnice dojde i na školení místních učitelů, vedené pedagogy-dobrovolníky z Česka, a výrobu dalších základních pomůcek k výuce abecedy.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM