Zapojte se
Loading


Sex je stále lákavější turistickou atrakcí

Flickr.com (Juan Antonio F. Segal, CC BY 2.0)

02.02.2017
Magdaléna Vaculčiaková

Téma: Situace v rozvojových zemích

Region: Asie

Kambodža, Filipíny i Thajsko jsou známé pro své azurově modré pláže, nedotčenou přírodu, ale také pro sexuální turismus.

Jsou dvě hodiny v noci, hlavní město Thajska pořád žije. Ulice Khao San je známá mezi turisty celého světa. Převážně ti ze Západu jsou dobře naladěni po několika kýblech alkoholických koktejlů, které zde na každém rohu kluby nabízejí. Na ulici se začínají objevovat děvčata v sexy šatech, vysokých podpatcích a se rtěnkami na rtech. Některé se stydí na cizince i podívat, je jasné, že jsou v byznysu nové, a třeba také ne úplně dobrovolně. Jiné Asiatky se svádivě usmívají, nebojí se lehce chytit kolemjdoucí muže za ruku a nabízejí masáže, jaké ještě nezažili. Téměř každá s někým odejde.  A tak se Khao San nad ránem vyprázdní. 

Chudí migranti za prací

Masové rozšíření sexuální turistiky v Thajsku bezpochyby podporují i západní média, která mnohdy propagují zemi jako tu, kde je jednoduché najít asijskou společnici.

Turismus se tu ne vždy spojoval se sexem. „Prostituce je v Thajsku mnohem déle než turismus. Před turisty to byli lidé z vlády, armády, ti, kteří měli peníze a moc. Právě oni si oblíbili levnou prostituci a sex se ženami,“ říká SompopJantraka z Rozvojového a vzdělávacího programu pro dcery a komunity na severu země. Organizace pracuje na prevenci proti nucené prostituci.

 „Když se začala země propagovat jako turistická destinace a turisté začali přicházet, hledaly se pak nové možnosti zábavy. V té chvíli to nebylo o sexu, ale spíše o masážích, karaoke, zpěvu a tanci. Až později přišly na řadu sexuální služby,“ pokračuje Jantraka.

 „Situace v Thajsku je jiná než v ostatních asijských zemích, protože máme hodně lidí i dětí, kteří nemají občanství. Jsou to uprchlíci a migranti z okolních zemí, členové horských kmenů. Právě tito lidé jsou z velké části do sexturismu zapojeni,“ říká ředitel organizace.

„Největším problémem je chudoba a nedostatek možností, což způsobuje mnoho dalších sekundárních problémů, jako je ilegální obchod s drogami, nebo fakt, že rodiče pošlou své dcery pracovat do restaurace, která ale není restaurací,“ vysvětluje Alberto C. de La Paz z organizace PDA, jež pracuje na zachování kultury horských kmenů v okolí města ChiangRai. Alberto i Sompop se shodují, že lidé z horských kmenů jsou v Thajsku ohroženou skupinou právě díky chudobě v těchto komunitách.

Chudoba je tak společným jmenovatelem zemí, které jsou známými destinacemi pro turisty vyhledávající tento druh zábavy.

Obchod s dětmi

„Aktuálně zde chybí tři děti,“ řekl VichetrUon, ředitel organizace Sao Sary Foundation, když jsme dorazili do slumu na okraji kambodžského města Kampong Speu. Jeho organizace už přes deset let pomáhá rodičům získat zpět děti, které sami prodali. Jak?

Do vesnice přijde neznámý člověk, který rodičům slíbí, že dětem zabezpečí skvělé vzdělání, případně předstírá, že je pracovní agent, jenž má pro děvčata práci v zahraničí - údajně budou hodně vydělávat. Překupník rodičům slíbí peníze – někdy i tisíc dolarů – jen je zrovna nemá při sobě v hotovosti. Dítě ale odvede. A dospělí čekají a čekají, někdy celé měsíce, než se odhodlají konat. „Chtěli zkrátka dostat peníze v tichosti. Ne vždy si uvědomují, co se s děvčaty děje, rozumějí však sumě tisíc dolarů,“ říká Uon.

Rodiče nechápou situaci jednoduše proto, že nechodili kvůli režimu Rudých Khmérů ve druhé polovině 70. let do školy. Z toho důvodu je pro ně rovněž komplikované najít zaměstnání, a tak nezbývá, než poslat pracovat děti. Nebo je prodat. Často jsou to děvčata, která se v kambodžské společnosti rodí, aby pracovala pro rodinu.

Policie jako by nebyla

V Thajsku i v Kambodži je dle místních zákonů sexuální turismus nelegální. Také proto je těžké odhadnout přesné sumy, kterými se toto odvětví podílí na HDP těchto států. Začátkem dvacátého století to dle Mezinárodní organizace práce (ILO) byly v případě Thajska asi 3 procenta.

V roce 2000 navštívilo zemi kolem deseti milionů turistů. Dle thajského ministerstva pro turismus jich koncem roku 2015 bylo téměř třicet milionů. S celkovým počtem návštěvníků ze zahraničí narůstá i počet těch, jež vyhledávají zábavu na jednu noc.

I díky tomu, že je tento druh turismu masivním odvětvím, není podle lidí z neziskového sektoru těžké podplatit policii, aby spolupracovala s těmi, jež tímto způsobem vydělávají. Místní autority tak sex turismus podporují, místo aby situaci chudých děvčat řešili.

Přibližně každou půlhodinu projde slavnou Khao San policie. Stanice je na jednom konci ulice. Obchodníci s alkoholem rychle sbalí lahve, aby je po odchodu hlídky zase vybalili. Děvčata, která se prodávají, se chovají, jako by policie na ulici ani nebyla.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM