Zapojte se
Loading


Psychiatrie v Kongu: Jeden lékař na 200 000 lidí

foto: autorka

20.12.2016
Tereza Hronová, Dotyk.cz, 18. prosinec 2016

Téma: Válečné konflikty, humanitární krize, přírodní katastrofy, obnova, Zdraví

Region: Afrika

Psychické nemoci jsou v Africe velmi časté, většinou ale není nikdo, kdo by pacienty léčil. V zemích s velmi špatným zdravotním systémem nejsou odborníci ani psychiatrické kliniky. Ve městě Bukavu v Kongu jedno takové centrum funguje. Navštívila ho Tereza Hronová ze společnosti Člověk v tísni.

Vcházíme do boudy zbité z prken s hliněnou udusanou podlahou. Muž v bílém plášti sahá do igelitového pytlíku a vyndává načaté plato paralenu: „To jsou jediné léky, co tu máme," vysvětluje Babimta Wa Ntalambi Lambere, vedoucí zdravotního centra ve vesnici Mahuga v Jižním Kivu na východě Demokratické republiky Kongo. Šli jsme sem asi půl hodiny pěšky z hlavní cesty. Ani na motorce se sem nedá dojet. Je to místo, na které všichni zapomněli.

„Od vlády nemáme žádnou podporu. Pojďte se podívat, tohle je místo, kde rodí i tři ženy měsíčně," popisuje Lambere, když vcházíme do tmavé místnosti zhruba 2 x 2 metry, kde je v rohu složená matrace a vedle ní je barel s vodou. I proto podle statistik v Kongu umírá při porodu 7 žen z tisíce.

V poslední ze tří místností leží v horečce mladík s malárií. „Malárie a průjmy jsou nejčastější nemoci, které tu řešíme," říká zdravotník. Na hřebíku na zdi visí infuze s ohnutou jehlou na konci. Pod ní je kýbl s použitými injekcemi ve vodě. Chybí tu zdravotnický materiál, a tak ten starý pouze omývají ve vodě. Takhle vypadá mnoho zdravotních center v Jižním Kivu.

Kongo se stále vzpamatovává z největšího konfliktu od 2. světové války, který sice oficiálně skončil v roce 2003, ale země stále není stabilní. Během tzv. africké světové války zemřelo na 6 milionů lidí. Většina z nich nepadla v boji, ale podlehla podvýživě a nemocem, které by se v lepších podmínkách daly léčit. Jižní Kivu se nechvalně proslavilo hromadným znásilňováním žen. To bylo využívané jako bojová zbraň.

Jediná klinika

Násilí a chudoba způsobily místním lidem řadu traumat. Psychickými poruchami tu trpí velká část populace, ale péče o mentální zdraví je tady v ještě horším stavu než ostatní lékařské disciplíny. Na celé Jižní Kivu se 6 miliony obyvatel je jediná psychiatrická klinika.

„Katolické centrum SOSAME vzniklo po genocidě v sousední Rwandě v roce 1994, kdy do východního Konga začalo přicházet velké množství uprchlíků. Byli mezi nimi lidé s depresemi i mentálním postižením a neměli kam jít, tak šli za biskupem," říká ředitel Theodor Ndege.

Dnes se tu léčí převážně epileptici, drogově závislí a psychicky nemocní lidé. Stále sem chodí traumatizovaní pacienti. „Stalo se to, když k nám do domu vtrhli ozbrojenci a vyhodili nás. Můj syn dům bránil, tak ho ošklivě zmlátili. Od té doby nemluví, má hysterické záchvaty a je agresivní," popisuje Christine. Vedle ní stojí syn Elisma a je vidět, že je pod vlivem léků.

Všechny medikamenty centru zasílají partneři z Belgie. V Bukavu ani celém Jižním Kivu nejsou dostupná antidepresiva ani jiné léky. V centru SOSAME nabízejí konzultace, ale mají i stálá lůžka k hospitalizaci.

V rukou šamanů

Odhaduje se, že 15 milionů lidí z 80milionové populace Konga trpí psychickými chorobami. Podle údajů Světové zdravotnické organizace v celé zemi, která je třicetkrát větší než Česká republika, je zhruba jeden psychiatr na 200 000 obyvatel. „Máme tu čtyři lékaře. Jeden z nich je profesionální psychiatr. Všichni studovali v zahraničí," říká Theodor Ndege.

I když to není mnoho, SOSAME je velkou výjimkou. V celé subsaharské Africe je péče o psychické zdraví v plenkách. Často ji nahrazují tradiční šamani a léčitelé, kteří mnohdy nadělají víc škody než užitku. Psychicky nemocní lidé jsou často stigmatizovaní a odsunutí na okraji společnosti. Elisma, který se v centru SOSAME léčí, má vlastně štěstí v neštěstí.

Na www.dotyk.cz najdete i fotogalerii k článku.

 


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM