Zapojte se
Loading


Češi jsou k rozvojové spolupráci skeptičtější než loni

foto: Tereza Hronová

07.11.2016
Zdroj: EU, ČRA / Rozvojovka 3/2016

Téma: Rozvojová spolupráce ČR

Region: Regionálně nezařazené

Od roku 2016 se mezinárodní společenství pokouší změnit svět podle 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Poměrně alarmující výsledek je přesvědčení české populace, že v boji proti chudobě jednotlivci nehrají roli.

„Pokud srovnám své bohatství s Billem Gatesem, připadám si jako chudý člověk. Na rozdíl od skutečně chudých lidí však mám všechny podmínky pro důstojný život a v tomto smyslu žiji v blahobytu. Smyslem SDGs není udělat ze všech lidí boháče, ale nenechat nikoho pozadu v ponižujícím stavu absolutní nouze,"  řekl Michal Kaplan z České rozvojové agentury na konferenci o Agendě 2030, která se konala v Bratislavě v rámci projektu Media4Development.

Vymýtit chudobu může pomoci i rozvojová spolupráce. Podle nejnovějších údajů z Eurobarometru se ovšem česká veřejnost oproti evropskému průměru staví k rozvojové spolupráci chladněji (pro je 78 % oproti 89 % průměru EU). Nicméně i tak považuje pomoc rozvojovým zemím za potřebnou součást evropské politiky většina Čechů. Češi rovněž patří k těm, kteří nejméně souhlasí s tím, že by rozvojová pomoc měla být v rámci veřejných rozpočtů navýšena (54 %).

Poměrně alarmující výsledek je přesvědčení české populace, že v boji proti chudobě jednotlivci nehrají roli (ČR 32 %, EU 52 %), což může částečně vést k nezájmu společnosti o rozvojová témata či spotřebitelské vzorce chování. A které globální problémy považují Češi za nejpalčivější? Na prvním místě uvádějí mír a bezpečnost (ČR 44 %, EU 41 %), na druhém zdraví (ČR 24 %, EU 34 %), dále pak vzdělání (ČR 22 %, 34 %) či přístup k vodě a nedostatek hygienických zařízení (ČR 31 %, EU 26 %).


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM