Zapojte se
Loading


Afričané a Asiaté touží po světlé pleti, za bělicí krémy utrácí miliardy

Adam Jones, (CC BY-SA 2.0)

07.11.2016
Hynek Roubík, iDNES.cz

Téma: Zdraví

Region: Afrika, Asie

Lidé v Asii i v Africe touží po světlé pokožce, která je odliší od těžce pracujících zemědělců a přiblíží je evropskému vzhledu. Bělení kůže je lukrativním byznysem, který má ovšem rozsáhlé negativní psychologické a zdravotní následky.

Mnozí z nás se v letních dnech snaží opálit a získat trochu toho bronzu. Ale jsou tací, kteří se bronzu naopak zbavují. V mnohých částech, zejména rozvojového, světa je běžnou praxí používání nikoliv opalovacích, ale bělících krémů. Týká se to zejména Asie a Afriky.

Příčiny nejsou úplně jasné, ale může to být psychologický pozůstatek dědictví koloniálních časů, kdy světlá kůže platila za znak elity. Tato posedlost se týká zejména obyvatel měst. Farmáři jednoduše nemají možnost vyhnout se těžké práci na slunci. Proto se obyvatelé měst snaží více odlišit od těžce pracujících a vzhledem se přiblížit Evropanům, kteří na ně doráží z mnoha reklamních ploch.

Například mnoho Vietnamců si myslí, že světlejší barva kůže otevírá cestu k lepší práci, lepšímu partnerovi nebo partnerce a celkově k lepší budoucnosti. Lidé se světlou kůží totiž opravdu častěji patří mezi „bílé límečky“. Najdeme je v bankách, v prodejnách s elektronikou, ale i třeba za pokladnou v supermarketech, které jsou v místních podmínkách lukrativní prací.

Proto se místní i ve 40 stupňových teplotách balí od hlavy k patě do oblečení a na obličej si nasazují brýle a roušku. I podle Martina Šturdíka z Katedry asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci, který strávil šest let v Thajsku, je světlá barva kůže vnímána jako krásná. „Bílí lidé jsou totiž ti, kteří nepracují na poli. Je to jakýmsi symbolem statusu,“ říká a upřesňuje: „Ideál krásy, jak je prezentován médii, jsou spíše světlejší typy jako lidé z Koreje a z Japonska.“

Byznys s bělícími krémy

I proto je sháňka po bělících krémech, jejichž složení je často zdravotně závadné. Barva pleti společně s barvou vlasů a očí je dána geneticky množstvím melaninu v horních vrstvách kůže. A jeho přítomnost vytváří pestrost barev pleti.

Právě zesvětlovací krémy s „anti-melaninem“ jsou rovněž v prodeji. Ovšem ty mají znepokojující zdravotní následky, protože nadměrné snížení koncentrace melaninu může vést ke zvýšení rizika vzniku rakoviny kůže. Tyto bělící krémy mohou také obsahovat chemikálii zvanou hydrochinon, která se dříve využívala při vyvolávání fotek. Mezi dalšími látkami, které se v bělících krémech mohou vyskytnout, je jedovatá rtuť.

Tyto chemikálie při dlouhodobém užívání zanechávají doživotní následky, jako je poničená kůže, ekzém, nebo dokonce i poškozená játra a ledviny. „Zdravější“ výrobky jsou velmi drahé a málokdo si je může dovolit.

Celý trh se zesvětlováním byl jen v Asii v roce 2013 dle webu AsianScientist oceněn na více než 13 miliard dolarů (cca 327 miliard korun). Reklamní kampaně necílí jen na ženy, ale i na muže. Indické kosmetické firmy jen za rok 2010 utržily za bělicí krémy asi 430 milionů dolarů (8,5 miliardy korun) a jejich zisky každým rokem rostou.

Problémem je, že mnohé televizní hvězdy si na své bělosti velmi zakládají a tím ovlivňují další miliony lidí. „Kosmetický průmysl má samozřejmě zájem prezentovat ušlechtilost bílé pleti, což ale mnohdy hraničí s rasismem,“ říká Šturdík a dodává: „Klasická je i prezentace výrobků v reklamách a celkově jsou lidé v televizi mnohem častěji světlé barvy pleti, než je u populace běžné.

Černá je taky krásná

V Senegalu před časem vzniklo nové hnutí, jehož cílem je odradit ženy od bělení kůže. Snaží se přesvědčit veřejnost, že „černá je krásná“ a varovat před zdravotními následky užívání bělidel. Kampaň vznikla jako reakce na reklamy, které propagovaly krém Khess Petch - v překladu „celá bílá“. Plakáty slibovaly „rychlou reakci“ s „výsledky během 15 dní“. Billboardy ukazovaly fotografii mladé ženy, která se od černé pleti dobrala k bílé pomocí depigmentace, jíž se místně říká „kheessal“, tedy bělení, jak napsala agentura AFP.

Podobné hnutí existuje i v Indii, kde nevládní organizace Women of Worth začala s kampaní „Tmavá je krásná“. „Problematika barvy pleti je neutuchajícím problémem. A my vidíme, co to dělá s mladými lidmi,“ říká ředitel kampaně Kavitha Emmanuel. „Dívky mají pocit, že nejsou dost dobré. V manželství totiž barva pleti opět hraje zásadní roli,“ dodává Emmanuel.

Podle Šturdíka může mít posedlost bílou kůží dopady na pozitivní identitu jedinců. „Navíc existuje i velké zdravotní riziko a zároveň se jedná o poměrně nákladnou záležitost,“ říká.

V některých zemích se již vůči pobláznění bílou pletí zvedá mírná opozice. Ve Vietnamu ho kritizují zejména intelektuálové a mladí hipsteři. Podle Martina Šturdíka však tato móda jen tak nezmizí, spíše naopak. „Je možné, že se projeví dokonce i v rozšíření plastických operací, které se nyní stávají v Asii velmi populárními,“ uzavírá. 

Článek vyšel na iDNES.cz.

Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM