Zapojte se
Loading


Máme plán - Záchránit svět

Foto: Tomáš Kubeš, DR Kongo

14.09.2016
Thomas Gringer Jakobsen, Worlds Best News

Téma: Rozvojové cíle tisíciletí, Mezinárodní rozvojová pomoc

Region: Regionálně nezařazené

Je to mnohem náročnější úkol než letět na Měsíc. Organizace spojených národů stanovila směr, který by nás měl do roku 2030 dovést k udržitelné planetě Zemi.

Na konci loňského roku se to konečně stalo. Všechny země světa odsouhlasily obrovský plán na řešení mnoha z nejzávažnějších problémů lidstva. Plán se nazývá Globální cíle: 17 přání, kterých chtějí obyvatelé Země dosáhnout do roku 2030. Cíle zahrnují vymýcení chudoby a hladu, zajištění kvalitního vzdělání pro všechny a mnoho dalších úkolů. Stručně jsou o tom umožnit již v současnosti každému žít kvalitní život a současně zajistit, aby mohly stejně žít i naše děti. Jeden z předních světových odborníků na globální rozvoj, Homi Kharas, z think-tanku Brookings Institution, věří, že by tyto cíle mohly skutečně změnit svět: „Nyní máme společný rámec propojující jednotlivé složky rozvojové spolupráce – bezpečnost, životní prostředí, lidská práva, humanitární pomoc – ty v současnosti fungují odděleně. Globální cíle je spojují. V tom může spočívat skutečná změna,“ uvedl pan Kharas.

Naprostá změna

Při práci na zkvalitnění života lidí nesmíme zapomínat na přírodní bohatství, díky kterému jsme vůbec naživu. Právě z tohoto důvodu je mnoho cílů spojených s ochranou života na zemi a v oceánech, se zajištěním udržitelnosti výroby a zastavením globálního oteplování. Jedna věc je shodnout se na takových cílech, ale druhá věc je jich dosáhnout. „Rozsah a ambice Globálních cílů si žádají řešení, která jsou mnohem radikálnější než běžná praxe,“ sdělil Kharas.

Chudoba již jen poloviční

Úspěch předchozích Rozvojových cílů tisíciletí (MDGs: 2000–2015) je důvodem k optimismu. Dle Homi Kharase se od roku 1990 podařilo zmírnit míru extrémní chudoby na polovinu, a to částečně díky těmto cílům. „Vedoucí představitelé jsou ambicióznější, pokud vědí, že i ostatní konají, a když jsou porovnáváni s dalšími. Nikdo nechce být poslední!“

 

Českou verzi World´s Best News najdete zde.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM