Zapojte se
Loading


Stránky „pitné knihy“ fungují jako filtry na vodu

Foto: Drinkable book

20.06.2016
Rozvojovka 4/2015

Téma: Zdraví

Region: Regionálně nezařazené

Vědci představili první výsledky testování knihy, přes jejíž stránky je možné filtrovat znečištěnou vodu.

Speciálně upravený papír hubí zdraví škodlivé bakterie a zároveň jsou na něm natištěny informace o tom, jak a proč by voda měla být filtrována. Mnozí z těch, kterých se problém s nedostatkem pitné vody týká, si totiž ani nejsou vědomi toho, že jim voda, kterou pijí, může uškodit.

Papír se již osvědčil během testování v laboratorních podmínkách. Nyní ho vědci zkoušeli v terénu. Přes materiál filtrovali vodu z 25 znečištěných zdrojů v Jižní Africe, Ghaně, Keni, Haiti a Bangladéši. Papír napuštěný nanočásticemi stříbra zneškodnil 99 % všech bakterií, které voda obsahovala. Přefiltrovaná voda se tak kvalitou přiblížila kohoutkové vodě, kterou používají odběratelé ve Spojených státech. 

Přístup ke zdravotně nezávadné vodě je jedním z největších problémů, se kterými se lidstvo potýká. Celosvětově nemá pitnou vodu k dispozici 750 milionů lidí. Teri Dankovichová, vědkyně z University of Virginia ve Spojených státech, se vývojem "drinkable book", tedy doslova "pitné knihy", zabývala posledních několik let. "Všechno, co musíte udělat, je vytrhnout z knížky list papíru, vložit ho do filtrační nádoby a nalít přes něj vodu z řek, potoků či dalších znečištěných zdrojů - výsledkem je čistá, pitná voda. Téměř všechny přítomné bakterie jsou filtrací zneškodněny," řekla Dankovichová pro BBC.  Jeden list papíru zvládne přefiltrovat až 100 litrů vody a celá kniha pak poskytne čistou vodu jednomu člověku po dobu čtyř let. 

Zdroj: Ihned.cz/BBC, drinkablebook.tilt.com


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM