Zapojte se
Loading


Kameraman z chatrče

foto: Tomáš Nídr

14.06.2016
Tomáš Nídr

Téma: Vzdělání, děti, mladí lidé

Region: Afrika

Díky projektu ve slumu Mathare, který učí adolescenty používat fotoaparát a kameru, má i Cyrus Simiyu atraktivní povolání. Doufá, že kromě zaznamenávání svateb a dalších oslav, natočí velký biják.

Čtyřiadvacetiletý Cyrus Simiyu dohlíží na skupinku adolescentů, kteří právě na počítači sestříhávají svůj krátkometrážní snímek o klukovi, který sice miluje fotbal, ale do míče neumí pořádně kopnout. Nešika přeci jen jako náhradník ve chvíli, kdy už na lavičce nikdo jiný nezbývá, nastoupí a svým gólem rozhodne důležitý zápas. Pravda, je to scénář poněkud předvídatelný. Na Oscara aspirovat rozhodně nebude, ale to by snad ani nikdo od chlapců a dívek, kteří film dali dohromady v nairobském slumu Mathare, nečekal.

I jejich vedoucí Simiyu se naučil kameru a fotoaparát ovládat na stejném kroužku - jen o pár let dříve. Koná se v prostorách MYSA (Matharská mládežnická sportovní asociace), která proslula především organizováním fotbalových zápasů pro dorost ze čtvrti, který by jinak bezprizorně zahálel. Organizace, která děti vede nejen k čutání do míče, ale i uklízení a vylepšování jejich slumu, mezi své početné aktivity začlenila v roce 1997 i fotografování a filmování. Hlavním cílem programu Shootback bylo, aby děti svýma očima zaznamenaly svoje bydliště, kterému chybí mimo jiné kanalizace a pořádné připojení k elektrické síti, a pak o snímcích s vrstevníky diskutovaly.

Vedlejším produktem však bylo, že z mladých nadšenců fotografujících ještě v předdigitální době na nejlevnější krabičky z plastu, vyrostli profesionálové. Například Julius Mwelu se stal ve svém oboru tak dobrý, že mu OSN v Keni dává zakázky na focení svých projektů. James Njuguna pracuje jako fotoreportér pro největší deník v zemi Daily Nation a stránka projektu se chlubí i dalšími jmény. Cyrus Simiyu patří už ke generaci zvyklé na to, že fotku – byť mizerné kvality – dokáže udělat i ten nejhorší mobil. Vzít si do ruky digitální foťák už pro něj nebyl takový zázrak jako pro dřívější generaci, ale okouzlilo ho, jak se dá s obrázkem pracovat na počítači. Ještě více ho uchvátila kamera, která mu nyní vydělává na živobytí.

„Stát se v Keni profesionálním kameramanem je rozhodně snazší než profesionálním fotbalistou. Uprosil jsem rodiče, ať mi půjčí do začátku, že mě to uživí, ač kromě kurzů v MYSA k tomu nemám žádné vzdělání. Dalo mi velkou práci je přesvědčit, ale dnes jsou rádi, protože se mi celkem daří. Natáčím hlavně klipy pro lokální kapely nebo svatby či jiné oslavy,“ vykládá, když mě provádí po temné komoře. Vyvolávání negativů evidentně už mezi mladými v MYSA nikoho nezajímá, takže místnost slouží jako skladiště různého fotografického haraburdí včetně zarámovaných zvětšených snímků, které to dotáhly na mnohé výstavy nejen v Nairobi.

Usměvavý mladík má však před sebou vyšší mety než natáčení lepších domácích videí. Ani se mu nechce dokumentovat bídu Mathare. Chtěl by udělat opravdový hraný film a už má i námět. „Bude se to jmenovat Prázdné ulice. Je to o chlapíkovi, který se ocitne v úplně vylidněném Nairobi a netuší, jak se tam dostal a co je zač,“ vysvětluje. Říkám Simiyuovi,  že mi to připomíná film „Vanilkové nebe“, kde se Tom Cruise v remaku původně španělského díla „Otevři oči“ objeví na naprosto prázdném newyorském Time Square. Keňan ale odmítá, že by chystal další remake přesazený do Nairobi, jednoduše proto, že ani jeden z titulů nezná.

Rozhodně bude mít natáčení obtížnější než hollywoodská produkce. Kvůli němu město dopravu určitě nezastaví. Naopak si bude muset dát pozor na strážce pořádku. „Vláda přitvrdila proti médiím. Policie nenechá nikoho točit bez povolení. Takže budeme muset asi často utíkat,“ směje se s tím, že kameru má malou, takže mu při běhu překážet nebude.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM