Zapojte se
Loading


Cibule, okra nebo dýně. Češi učí Jihosúdánce pěstovat zeleninu

29.04.2016
Robert Mikoláš, Český rozhlas, 28.11.15

Téma: Rozvojová spolupráce ČR

Region: Afrika

Miliony chudých Afričanů jsou závislé na humanitární pomoci. Většina z nich si tak zvykla na to, že pro vlastní obživu nic nedělají a jen čekají. To se ale některé organizace, jako například Člověk v tísni, snaží změnit.

V Jižním Súdánu tak učí místní obyvatele, jak si vypěstovat zeleninu, a tím si mimo jiné obohatit skromný jídelníček.

Nad řekou Nyamlell se rozléhá zpěv žen, které na břehu kalného veletoku obdělávají svá políčka. Tři z nich zrovna odpočívají pod obřím stromem, který dokonale chrání desítky záhonů před žhavým slunečním kotoučem, další se zase snaží pečovat o nově nabyté bohatství. 

Třicetiletá Rebecca říká, že tu pěstují hlavně cibuli, kapustu, okru, tedy ibiškovec jedlý, dále dýni a špenát. Úroda prý dokáže uživit jedenáct lidí. K nejoblíbenějším patří cibule, kapusta a špenátové listy, které nasekají na kousky, uvaří a přidávají do hlavních pokrmů.

Její slova se mísí se zpěvem ptáků štěbetajících v koruně stromu i bučením dobytka, který přilákala životadárná voda. A zatímco zvířata pijí z řeky, dvě dívky v roztrhaných tričkách s pomocí pumpy zavlažují záhony s okrou. Jiné zase přinášejí vodu v plastových konvích. 

V rámci evropského projektu snažícího se jednak vymýtit podvýživu, ale také naučit pěstovat zdravé potraviny, tak má několik desítek rodin zajištěnou obživu. 

Některé neziskovky sice dodnes spíše platí lidem za to, aby si ovoce či zeleninu vůbec pěstovali, to ale není tento případ. Naopak, největší investice je naučit je pěstovat zeleninu a v dobrém smyslu slova je připoutat k vlastním polím. Půda je tu úrodná a místní pracovití. 

Po jednom roce fungování projektu už sklízí prakticky týden co týden, do začátku jim tak stačilo dodat semena a vysvětlit, co a jak roste. A taky, jak se co vaří. Všechno ostatní už mají, včetně přírodního hnojiva, tedy ovčích bobků. 

Díky tomu dnes hladem, na rozdíl od předchozích let, netrpí. 

Reportáž vznikla díky podpoře Evropské unie.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM