Zapojte se
Loading


Po použití (ne)splachujte

Ilustrační foto

17.03.2016
Jiří Pasz, Týden 47/2015

Téma: Voda, hygiena, Zdraví, Situace v rozvojových zemích

Region: Latinská a Střední Amerika

Haiti se vzpamatovává ze zemětřesení z roku 2010, při kterém zemřelo přes 200 tisíc lidí. Asi 8500 dalších nepřežilo následnou epidemii cholery. V zemi stále chybí jedna ze základních podmínek rozvoje – dostatek toalet.

Pokud si zajdete na prohlídku zámku v Lednici, shlédnete zde jeden z prvních splachovacích záchodů na našem území. Zjistíte, že vypadá téměř identicky, jako ten váš doma. Koncept splachovacího záchodu se prakticky nezměnil od poloviny 19. století. A je to koncept, který rozhodně nelze z mnoha důvodů použít na všech místech planety. Absence kanalizace, nedostatek vody na splachování či nevhodné hygienické návyky jsou mezi nejčastějšími důvody. „Žijeme v chatrči. Nemáme toaletu a na tu veřejnou je to daleko. Když potřebujeme, jdeme k řece,“ říká tiše desetiletý haitský školák Michael z města  Gonaïves. Jeho nesmělost ilustruje jeden ze zásadních problémů tohoto tématu. Vyměšování je základní lidská potřeba, ale není jednoduché o ní mluvit.

Každá země spojuje s toaletami a potřebami jiné socio-kulturní hodnoty. Na mnoha letištích tak najdete plakáty Nedřepte na toaletě! Co je pro Evropana automatické, může být pro mnohé kultury neúnosné. Sednout si na prkénko, které před vámi použily tisíce lidí, může být děsivá představa. Naopak turecký záchod je mnohde považován za bezpečný.  V Kambodži lidé nechtějí splachovat vodou, která je pro ně posvátná. V Indii někteří věří, že se na záchodech skrývají duchové. Na Haiti je normální součástí života chodit vykonat potřebu ven. Není tu dostatek vody a kanalizace chybí, proto jsou zde především latríny. Spousta Haiťanů je ale považuje za špinavé, páchnoucí a nedůstojné. A to také v mnoha případech jsou.

„Vždycky jdu ráda do školy. I proto, že tu můžu použít toaletu,“ šeptá jedna ze žaček 5. ročníku Lobna. Jedním z mála míst na Haiti, kde najdete čisté a bezpečné záchody, jsou totiž školy. Ve škole Emmaus St. Joseph v Gonaïves působí už 6 let i Arcidiecézní charita Olomouc se svým programem Adopce na dálku. „Vybudování toalet ve škole považujeme za důležitý krok. Děti se tu mimo jiné učí hygienickým návykům, které si z domu neodnesou,“ vysvětluje Kristýna Lungová, koordinátorka projektu. Jde ale i o bezpečí. „Ženy a dívky po celém světě se vystavují nebezpečí násilí, když jdou ven z domu na toaletu, obzvláště pokud je to daleko nebo v noci. Na Haiti jsou nebezpečné především slumy a provizorní tábory pro lidi, jež přišli o domy při zemětřesení,“ upozorňuje Lungová.

Pro Haiti je evropský záchod vzdálená budoucnost. Nyní je důležité vzdělání a podpora správných hygienických návyků. Z technologického hlediska je pak potřeba nabídnout přijatelné řešení při absenci kanalizace a odpovídající kulturním návykům. Dát Haiťanům možnost chodit na záchody, které Haiťani skutečně chtějí. 

 

Článek vyšel v příloze v časopisu Týden.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM