Zapojte se
Loading


Kouření podporuje dětskou práci na tabákových plantážích

 / Autor: Archiv Člověka v tísni

29.01.2015
Kateřina Gabrielová, 5.12.13, Právo

Téma: Dětská práce, Zdraví, Zemědělství, Světová politika a obchod v rozvojovém kontextu, Situace v rozvojových zemích

Region: Afrika

Novoroční předsevzetí přestat kouřit pomůže také pracujícím dětem v Africe.Chcete v příštím roce žít zdravěji, sportovat a zbavit se zlozvyků? Začněte u kouření. Tabák se totiž pěstuje z velké části v chudých zemích. Listy sklízejí i malé děti. Vystavují se rizikům, o nichž se na krabičce cigaret nepíše.

Tabák je hlavní světovou zemědělskou plodinou. Pěstuje se ve více než 100 zemích světa. Celkově se uvádí, že se na jeho pěstování a zpracování podílí kolem 33 milionů lidí. Z toho 90 % žije v rozvojových zemích. Africké Malawi je po Číně, Brazílii, Indii a USA největším světovým producentem tabáku. Více než polovina zisku země jde z jeho exportu. Naprostou většinu místního tabáku odkupují především americké společnosti. Hlavními klienty jsou Philip Morris (Marlboro, L&M, Red & White, Petra, Sparta) nebo British American Tobacco (Dunhill, HB, Lucky Strike, Pall Mall, Kent). I přes to, zůstává Malawi jednou z nejchudších zemí světa. Ekonomická závislost států na pěstování a vývozu tabáku je pro místní rozvoj často paradoxně nevýhodná.

Tabák zabírá půdu, která by mohla být využívána pro produkci potravin. Při zpracování se spaluje dřevo, které pak chybí při vaření. Navíc jeho pěstování a zpracování je nesmírně náročné na lidský kapitál. Drobní farmáři, kteří dostanou přidělenou půdu od majitele plantáže, často nestačí sami vypěstovat a zpracovat požadovanou úrodu. Pak si nemohou dovolit najmout pomocnou sílu, tak do práce zapojují celé rodiny včetně dětí. Problémem zemí, jako je Malawi, zůstává především velká chudoba místních obyvatel. Ti jsou pak ochotni pracovat v nelidských podmínkách za velmi malé mzdy pokrývající často jen nejnutnější náklady. Děti představují žádanou levnou pracovní sílu, protože jejich odměna je často dost mizivá nebo žádná.

Vykouřit 50 cigaret denně

Malawi je na první příčce v počtu dětí zaměstnaných v tabákovém průmyslu. Na půl milionu pracujících dětí připadá minimálně 80 tisíc dětí ve věku 7 až 14 let pracujících na plantážích. Vzhledem k tomu, že tabák vyžaduje intenzivní hnojení a aplikaci pesticidů, tak s sebou práce přináší značné zdravotní následky. Navíc děti jsou daleko více než dospělí vystavené riziku otravy z pesticidů a nikotinem. „Trpí takzvanou nemocí ze zeleného tabáku. Při dotyku vlhkých listů se přes kůži dostává tolik nikotinu, jako by člověk vykouřil až 50 cigaret. Nikotinová otrava pak způsobuje slabost, zvracení a nevolnost, vede ke vzniku rakoviny, poškozuje mozek,“ upřesňuje Pavla Začalová, koordinátorka kampaně Stop dětské práci z Člověka v tísni. Častá nemocnost a dlouhá pracovní doba, někdy až 14 hodin denně, jsou tak hlavními důvody, proč děti nechodí do školy. Důsledkem je pak prohlubování koloběhu chudoby a nevzdělanosti, který se bude opakovat po generace. Z pracujících dětí se v budoucnu stane negramotná a nekvalifikovaná pracovní síla, která tak nebude schopna zajistit obživu pro svou rodinu a opět bude nucena své potomky posílat do práce místo do školy.

Podpora škol místo kouření

Změna musí přijít především od samotných tabákových společností. Ty by měly zaujmout aktivní postoj k odpovědnosti za vlastní dodavatelský řetězec. To by znamenalo zlepšení životních podmínek pro desítky milionů chudých lidí v rozvojových zemích. Poptávka po tabákových výrobcích je vysoká a zisky nemalé. Lidé za cigarety každou hodinu utratí více než 1 miliardu korun. Češi jsou osmými největšími konzumenty cigaret na světě - 30% Čechů kouří, většinou kupované cigarety. Za tabák ročně utratí více než 60 miliard korun. To je dvacetkrát více než Česká republika věnuje na rozvojovou a humanitární pomoc.

Svou odpovědnost tedy nesou i samotní spotřebitelé. Pokud se rozhodnete přestat na Nový rok kouřit, můžete ušetřené peníze investovat do rozvojových projektů, jako je stavba škol, vzdělávání učitelů nebo výbava školních tříd. Podle průzkumů by stačilo, aby kuřáci platili boj s dětskou prací jen rok a půl. Pak by všechny děti na světě dosáhly na plnou školní docházku. 

Článek vyšel v příloze Vánoce bez dětské práce.


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM

Děkujeme, že se zajímáte o rozvojovou spolupráci a globální témata. Aktuální informace naleznete na www.clovekvtisni.cz