Zapojte se
Loading


GLOBÁLNÍ INDEX HLADU: Unikátní statistiky o hladu ve světě za rok 2012

Ifpri

14.10.2013
Rozvojovka.cz

Téma: Rozvojové cíle tisíciletí, Zemědělství, Situace v rozvojových zemích, Rozvojová spolupráce ČR

Region: Regionálně nezařazené

Dne 14. října 2013 bude již poosmé celosvětově zveřejněn Globální index hladu (GHI 2013). Přináší unikátní statistiky o hladu ve světě, stejně jako doporučení, jak s ním bojovat.

Letošní zpráva poukazuje na pokles počtu hladovějících o 34 % v porovnání s rokem 1990. Situace je ovšem i nadále vážná. Celých 19 zemí světa vykazuje alarmující nebo extrémně alarmující hodnoty hladu a podvýživy. Mezi oblasti s nejhoršími výsledky patří jižní Asie a subsaharská Afrika. 

Nejhladovější země (% podvyživených z populace)

Afrika: Burundi (73 %), Komory (70 %), Eritrea (65 %)

Asie: Východní Timor (38 %), Severní Korea (32 %), Jemen (32 %) 

Latinská Amerika: Haiti (45 %), Guatemala (30 %), Paraguay (26 %) 

Evropa: Moldavsko (23 %), Albánie (8 %), Bulharsko (7 %) 

Zprávu ze 120 zemí světa zpracoval Mezinárodní institut pro výzkum potravinové politiky (IFPRI) spolu s neziskovými organizacemi Welthungerhilfe a Concern Worldwide, partnery Člověka v tísni. Autoři studie využívají jedinečnou metodologii výpočtu hladu vycházející ze třech kritérií: podílu osob s podvýživou, podílu dětí mladších pěti let trpících podváhou a úmrtnosti dětí mladších pěti let. Konkrétní index hladu pro jednotlivé země najdete v interaktivní mapě.

Zpráva GHI se v letošním roce zaměřila zejména na problematiku zvyšování odolnosti komunit, tzv. resilienci. Cílem resilience je zlepšení odolnosti komunit vůči šokům, jako jsou extrémní výkyvy počasí a klimatické změny, zhoršení životního prostředí, makroekonomické krize, válečné konflikty apod. Zpráva doporučuje zásadní transformaci ekonomických, sociálních a ekologických struktur v reakci na tyto šoky.  

ZPRÁVA GHI JE V ČEŠTINĚ KE STAŽENÍ ZDE. PLNÁ VERZE V ANGLIČTINĚ JE TADY.

 


Gruzie: 10 let po válce. A kde jsou lidé?

Tato země na pomezí Evropy a Asie se v posledním desetiletí stává čím dál více opěvovanou turistickou destinací. Ekonomika se snaží vymanit ze sovětské slepé uličky, občanská společnost usiluje o demokratizaci, spolupráce s Evropskou

Velká zelená zeď má vrátit Sahelu zeleň

Desertifikace nejen v Sahelu, ale i na jiných místech po celém světě ohrožuje živobytí miliónů lidí. Vyřeší rozšiřování pouště projekt Velká zelená zeď?

Sto a jedna tvář Gruzie

I přesto, že je Gruzie ekonomicky na vzestupu a Evropská unie zde platí spoustu rozvojových projektů, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Přímořské letovisko Batumi je toho dobrým příkladem.

Jak včely pomáhají dětem do školy

Globální oteplování a náhlé změny v teplotách a sezónách deště v rozvíjejících se zemích komplikují farmaření a snižují úrodu. Klimatické změny mohou také za kolísání cen kukuřice, rajčat nebo brambor. Ohrožují tak stabilní

foto: Tereza Hronová

Družstevnictví jako motor pro rozvoj zemědělství a drobného podnikání v Gruzii

Během éry Sovětského svazu se družstva stala nástrojem pro vyvlastňování půdy a znárodnění soukromého sektoru, přičemž jejich účelem nebyla ani tak spolupráce, ale především plnění pětiletky a kontrola ekonomiky. V postsovětském

Pixabay

Banány živí i ničí Latinskou Ameriku

Zatímco dříve u nás lidé stáli dlouhé fronty na banány, dnes je toto tropické ovoce široce dostupné, oblíbené a mnohdy levnější než to pěstované v Česku.

Dědictví Rudých Khmeru

V sedmdesátých letech minulého století se celá Kambodža ponořila na čtyři dlouhá léta do temnoty pod hrůzovládou Rudých Khmerů. Kdo byli Rudí Khmerové a jak se dnešní kambodžské království vyrovnává se šrámy minulosti?

Jak stromy zachraňují bolivijské farmáře před suchem

Bolívie zažila v posledních letech jedno z nejhoršího sucha ve své historii. Tato malá země zároveň vede žebříčky v kácení pralesů, čímž nenávratně přispívá k dalším klimatickým změnám. Farmáři, kteří se nacházejí

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Christopher Lange

Saúdská Arábie, štědrý a nevyzpytatelný dárce

Rezoluce Generálního shromáždění OSN z roku 1970 udává, že bohaté státy mají na rozvojovou pomoc přispívat 0,7 % svého hrubého národního příjmu. Saúdskoarabské království je v tomto ohledu spolehlivým přispěvatelem.

O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM

Děkujeme, že se zajímáte o rozvojovou spolupráci a globální témata. Aktuální informace naleznete na www.clovekvtisni.cz