Zapojte se
Loading


Africký čtvrtek: Jaká je JAR 23 let po pádu apartheidu?

06.12.2017

Jihoafrická republika je jedním z nejvyspělejších afrických států, na HDP celého afrického kontinentu se podílí více než jednou pětinou. Díky své rozvinuté infrastruktuře a silnému finančnímu sektoru je považována za bránu do regionu jižní Afriky. Země pro své přírodní krásy a úroveň služeb láká také značné množství turistů.

Zároveň je ale JAR označována za jednu z nejnebezpečnějších zemí a za zemi s největšími společenskými rozdíly. Ačkoli byla v roce 1994 rasová segregace zrušena, stále zde přetrvává značná ekonomická nerovnost mezi bělošskými a černošskými domácnostmi a rasová sounáležitost hraje mezi obyvateli JAR i nadále velmi významnou roli.

Má dnes Jihoafrická republika blíže k odkazu národního usmíření bývalého prezidenta Nelsona Mandely či k novému apartheidu? A jaký lze očekávat další vývoj v zemi, která je některými komentátory označována za sud s prachem? Přijďte si nejen o těchto tématech popovídat s našimi hosty na tradiční Africký čtvrtek od 18:00 do Langhans - Centrum Člověka v tísni ve Vodičkově 37, Praha 1.

HOSTÉ:

Ing. Blanka Fajkusová, Ph.D. 

Od roku 1993 pracuje na MZV. Věnovala se multilaterální diplomacii a vztahům se subsaharskou Afrikou. Asi 10 let se zabývala agendou Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), připravovala přístup ČR do OECD (1993-5). Od r. 2004 do 2009 působila na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu jako vedoucí úseku vnějších vztahů. Byla přímo odpovědná za transatlantickou spolupráci a za vztahy EU s Afrikou. Od r. 2009 do 2011 byla ředitelkou odboru subsaharské Afriky, od září 2011 do září 2015 pak velvyslankyní ČR v JAR, Botswaně, Namibii, Lesothu, Angole, ve Svazijsku a na Mauriciu. Nyní je ředitelkou Odboru administrativy a zpracování informací MZV. Africká témata nadále sleduje z osobního i profesního zájmu. 

Doc. PaedDr. Hana Horáková, Ph.D.

Sociální antropoložka a afrikanistka, působí na Metropolitní univerzitě Praha a Univerzitě Pardubice. Zabývá se teoriemi kultury v sociálních vědách, antropologií kolonialismu a post-kolonialismu, antropologií turismu a antropologií subsaharské Afriky s ohledem na politiku kultury, identit a nacionalismus. V JAR v minulosti prováděla terénní výzkumy. Je předsedkyní České asociace pro africká studia. Publikuje doma i v zahraničí v oblasti afrikanistiky a sociální antropologie. Mimo jiné je autorkou monografie "Národ, kultura a etnicita v postapartheidní Jižní Africe" (2007) či spolueditorkou titulů "Africa: Power and Powerlessness, Global Challenges, Local Reactions: Czech Republic and South Africa" či "Knowledge Production in and on Africa".

Vstup je volný, všichni jsou srdečně zváni.

Akci pořádá Africký informační portál a Rozvojovka - Člověk v tísni v rámci cyklu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou.

Odkaz na fb událost zde


O nás

Aktuality

Studijní materiály

Naše témata

©2011-2019 ROZVOJOVKA


Šafaříkova 635/24
120 00 Praha
Tel: 226 200 410
rozvojovka@clovekvtisni.cz

Web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM

Děkujeme, že se zajímáte o rozvojovou spolupráci a globální témata. Aktuální informace naleznete na www.clovekvtisni.cz